Aort yırtılmasının başlıca nedenleri stres ve tansiyon

-
Aort yırtılmasının başlıca nedenleri stres ve tansiyon

Sinema sanatçısı Oya Aydoğan’nın yaşamını yitirmesi ile gündeme gelen aort damarı yırtılması hakkında bilgi veren Kalp Cerrahı Yrd. Doç. Halit Yerebakan, “Hava yolunu tıkayıcı bir madde sıkıştırdığında onu atmak için doğal olarak öksürüyoruz işte bu öksürmenin göğüs kafesimizin ortasında yer alan kalbin art yükünü değiştirerek kalbin ana basınç kaynağı bölgelerini zorladığı tespit edilmiş. İşte bu öksürükler esnasında göğüs boşluğundaki hava değişimi düşük hava basıncına sebep oluyor ve içinden geçen aort damarının duvarındaki basıncın artmasına, aortun gerginleşmesine, ve esnekliğinin azalmasına sebep oluyor. Yani yırtılmak için tüm zemin hazırlanıyor. Ve devam ettiğinde iç katman bütünlüğü bozularak yırtılma gerçekleşebiliyor” diye konuştu.

Oya Aydoğan’nın durumunun dünyada bir ilk olmadığının altını çizen Yrd. Doç. Halit Yerebakan,  büyük lokmalarla tıkanma sonucu aort yırtılmasının, tıp literatüründe fazlaca yer aldığını kaydetti. Sadece patatesin değil, turşunun bile sebep olduğu aort yırtıklarına rastladıklarını kaydeden Yerebakan şunları aktardı: Hava yolunu tıkayıcı bir madde sıkıştırdığında onu atmak için doğal olarak öksürüyoruz işte bu öksürmenin göğüs kafesimizin ortasında yer alan kalbin art yükünü değiştirerek kalbin ana basınç kaynağı bölgelerini zorladığı tespit edilmiş.

Aort yırtılması nedir?

İşte bu öksürükler esnasında göğüs boşluğundaki hava değişimi düşük hava basıncına sebep oluyor ve içinden geçen aort damarının duvarındaki basıncın artmasına, aortun gerginleşmesine ve esnekliğinin azalmasına sebep oluyor. Yani yırtılmak için tüm zemin hazırlanıyor. Ve devam ettiğinde iç katman bütünlüğü bozularak yırtılma gerçekleşebiliyor.

Düşünsenize; hava yolu sıkışıklığı ve otomatikman aortanın bu denli hassaslaştığı anda bir de nefes alamamanın getirdiği stresi ve tansiyon yüksekliğini…

Bu durum oldukça trajik sonuçlara sebep olabilir ki Oya Hanım’da bunu tüm Türkiye yaşayarak gördü.

aort-damarinin-yirtilmasi-4-gidahatti

Aort’ın baş düşmanı stres

Bu basınç; dengelerinin değiştiği, dokuların eskimeye başladığı 60’lı yaşlardan sonra daha fazla görülüyor. Bu sebeple bu yaşlarda risk daha fazla oluyor. Stres ve tansiyon ve hatta İstanbul trafiği Aort’ın baş düşmanı!

Aort yırtılması nedir?

Sadece öksürük değil ciddi trafik stresleri bile bu tip yırtıklara sebep olabilir. Bir Cuma akşamı İstanbul köprü trafiğinde saatlerce kalan bir beyefendinin damarının yırtılması ve Cuma gecesi geçmeyen göğüs ağrısı ile kliniğimize başvurmasının ardından sabah saatlerinde aort damarının yırtıldığını tespit edip ameliyat etmiştik. Bu bilgi trafikte herkesin aklında bulunsun…

aort-damarinin-yirtilmasi-gidahatti

Sessiz katil tansiyon

Temelde gördüğünüz gibi aort yırtığının en temel dinamiği yükselen tansiyon…

Her fırsatta söylüyoruz tansiyon sessiz katildir, bir gün hastalıkla kapınızı çaldığında canınızı almak için bile gelmiş olabilir. Beklenen insan ömrü ile ilgili yapılan araştırmalar bizlere tansiyonunu bilmenin ve onu dengede tutmanın insan ömrüne 10 yıl eklediğini gösteriyor. Bence hem tansiyonunuzu kontrol edin hem de şimdiden damarlarınızın esnekliğini arttırmak için kendinize egzersiz yaptırırken asıl onları esnekleştirin diyorum…”

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

 

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın