Antibiyotik kullanımında sıçrama!

-
Antibiyotik kullanımında sıçrama!

Amerikalı federal düzenleyiciler tarafından Salı günü yapılan açıklamaya göre hayvanlarda kullanımı onaylanmış tıbbi açıdan önemli antibiyotiklerin Amerika’daki satışları 2009 ve 2014 yılları arasında %23 oranında arttı. Bu açıklama, insanların antibiyotik direncine sahip bakterilerden etkilenme riskine yönelik endişeleri de arttırıyor. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi’ne (FDA) göre geçen sene bu tür ilaçların Amerika içi satış ve dağıtımı %3 oranında arttı.

Bazı milletvekilleri ve bilim adamlarının yanı sıra halk sağlığı savunucuları da hayvanlarda uzun vadeli antibiyotik kullanımını, antibiyotiğe dirençli bakteri sayısını arttırdığı gerekçesiyle eleştirdi. Tarım endüstrileri bu uygulamanın büyükbaş hayvan, domuz ve tavukların sağlıklı olması ve Amerikalı tüketicilere sunabilmek adına kırmızı et üretimini artırmak için gerekli olduğunu vurguladı.

Artış korkutucu

Doğal Kaynaklar Savunma Konseyi üst düzey yetkilisi Avinash Kar, tarım endüstrileri tarafından tehlikeli bir şekilde antibiyotiklerin aşırı miktarda
kullanımının son yıllarda endişe verici şekilde arttığını ve bunun insanlar hasta olduğunda hayati antibiyotik.www.gidahatti.comönem taşıyan ilaçların etkinliklerini riske attığını belirtti.

FDA raporunda hangi hayvanlarda hangi antibiyotiklerin kullanıldığı, neden ve ne kadar miktarda kullanıldığı ise net değil.

FDA, 2013 yılında hayvancılık sektöründe kullanımı giderek artan antibiyotik kullanımını yavaş yavaş bitirmek amacıyla ilaç üreticileri ve tarım şirketleri için rehber yayınladı. Kurum, antibiyotiklerin kırmızı et sağlamak için yetiştirilen hayvanlar hastalandığında kullanılabileceğini ancak antibiyotikleri gıda tedarik zincirinin dışında tutmak için antibiyotiklerin bir program kapsamında 2016 yılı Aralık ayına kadar kullanımının bitirilmesi gerektiğini belirtti.

Endüstri tepkisi

Zoetis, Merck Animal Health ile Eli Lilly ve Co’s Elanco Animal Health gibi ilaç şirketlerini temsil eden Hayvan Sağlığı Enstitüsü sözcüsü Ron Phillips, satışların artmasının kullanımın arttığı anlamına gelmediğini kullanımında dirençle aynı anlama gelmediğini vurguladı.

ABD Temsilciler Meclisi üyesi Louise Slaughter (Demokrat – New York), 2014 yılında hayvanlarda kullanımı onaylanmış antibiyotik satışlarındaki artışın FDA’nın tarımda antibiyotik kullanımını azaltmak için rehber yayınlamasının ardından hoş karşılanmadığını söyledi.

Gıda şirketleri hayvanlarda antibiyotik kullanımından uzak durmaya başladı. Mart ayında McDonald’s Amerika’daki restoranlarının insanların kullanıldığı antibiyotiklere eşdeğer antibiyotiklerle yetiştirilen tavukları satın almayı yavaş yavaş bırakacağını belirtti.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

 

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın