Antibiyotik endişelerine karşı bilinçli kullanım etiketi

-
Antibiyotik endişelerine karşı bilinçli kullanım etiketi

Antibiyotik endişeleri ‘bilinçli kullanım’ etiketi ihtiyacı doğurdu. İngiliz hükümeti için hazırlanan yeni bir rapora göre hayvancılıkta antibiyotik kullanımını hızlı şekilde azaltmanın en iyi yolu ambalaj üzerine konulacak yeni bir ibare olabilir.

Hakemli dergilerde yayınlanan 139 makalenin yer aldığı bir literatür taraması gerçekleştiren İngiliz Antimikrobiyal Direnci İnceleme Grubu bünyesindeki uzmanlar, hayvancılıkta kullanılan antimikrobiyal miktarlarının azaltılması gerektiğini gösteren kanıtlara ulaştıklarını vurguladılar.

İncelenen makalelerin yalnızca 7’si (%5) hayvanlarda antibiyotik tüketimi ve insanlardaki direnç arasında bağlantı olmadığını öne sürerken, 100 makale (%72) bu yönde bir bağlantı olduğuna dair kanıtlar olduğunu ortaya koydu.

Tarım ve çevrede antimikrobiyaller başlığını taşıyan rapor vergilendirme, teşvik indirimleri ve mevzuat değişikliklerinin hayvancılıkta antibiyotik kullanımını nasıl azaltabileceğini inceliyor.

Başında ekonomist Jim O’Neill’in bulunduğu grup, kullanımı hayvanın her 1 kg ağırlığı başına 50 miligram antibiyotikten daha düşük bir seviyeye indirmenin “iyi bir başlangıç noktası” olabileceğini belirtti. Birleşik Krallık’ta kullanılan miktar bunun biraz üzerindeyken, Kıbrıslı çiftçiler şu anda 400 mg/kg kullanıyorlar. Yasal olarak bağlayıcı hedeflerin Avrupa Birliği’ndeki antibiyotik kullanımını azaltacağı düşünülüyor.

Yeni etiket

Araştırmada toplumsal farkındalığın ve eğitimin de önemli olduğu ifade edildi. Çalışmanın yazarları tüketici baskısı nedeniyle bazı firmaların tedarik zincirlerindeki antibiyotik kullanımını azaltmak için gönüllü kılavuzlar ve hedefler uyguladığını vurguladı. Tüketicilerin %86’sının antibiyotiksiz et satın almak istediğini ve %60’ının bunun için daha fazla para ödemeyi kabul edeceğini söylediği ABD’de 2013 yılında antibiyotiksiz tavuk satışları %34 arttı. İngiltere yapılan Mintel araştırması, tüketicilerin %47’sinin hayvancılıkta antibiyotik kullanımı konusunda endişeli olduğunu ortaya koydu.

Antibiyotiksiz ifadesi ‘çok basit’

Çalışmanın yazarları etikete ‘antibiyotiksiz’ yazmanın konuyu çok basite indirgeyen bir çözüm olacağını, hatta ürünlerini satamayacaklarından korkan çiftçilerin hayvanlarını tedavi etmekten vazgeçebileceklerini belirterek ‘antibiyotikler bilinçli şekilde kullanılmıştır’ veya benzeri bir etiketin daha iyi olacağını söyledi.

Önemli bir maliyet olmayacak

O’Neill önerilen değişikliklerin etin fiyatını uzun dönemde etkilemeyeceğini ancak başta bir geçiş maliyeti olacağını söyledi.

Bu durum etin fiyatını arttıracak mı? Aslında hayır. Araştırmacılar büyümeyi teşvik etmek için kullanılan antibiyotiklerle ilgili ekonomik argümanları çürüten kanıtlara atıfta bulundu. Rekabetçiliği bozmadan antibiyotik kullanımını kesme konusunda Hollanda ve Danimarka’nın başarısı nelerin mümkün olduğunu göstermektedir. Çalışmanın yazarları canlı hayvanlarda antibiyotiklerin aşırı kullanımının antibiyotik direncini arttırarak gıda üretimi için uzun dönemli bir risk oluşturduğunu, bunun küresel gıda güvencesi için bir sorun olduğunu vurgulamaktadır.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın