Antibiyotik direnci tüm dünyada tehlikeli seviyelere ulaştı

-
Antibiyotik direnci tüm dünyada tehlikeli seviyelere ulaştı

Antibiyotiklerin dünyada ve Türkiye’de en fazla tüketilen ilaçlar arasında yer aldığını belirten Prof. Dr. İftihar Köksal, “Bu durum her geçen gün tedavi yetimizi kısıtlayan yeni direnç mekanizmalarının da ortaya çıkmasına yol açarken, enfeksiyonlara bağlı ölüm riskine de neden olabiliyor.” dedi. Köksal ayrıca, Amerika’da her yıl 23 bin kişinin antibiyotik dirençli enfeksiyonlardan hayatını kaybettiğini vurgulayarak, Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre Avrupa’da bu rakamın 25 bin olduğunu bildirdi.

Türkiye Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanlık Derneği (EKMUD) Başkanı Prof. Dr. İftihar Köksal, antibiyotiklerin dünyada ve Türkiye’de en fazla tüketilen ilaçlar arasında yer aldığını ifade ederek, dünya genelinde antibiyotik tüketiminin son 15 yılda yüzde 36’lık bir artış gösterdiğini kaydetti.

Antibiyotiklerin pek çok ülkede reçetesiz satılabilmesinin yanı sıra tedavi ve profilaksi kılavuzlarına da uyulmadan kullanıldığını aktaran Köksal, “Sonuçta da hem hekimlerce fazla reçete edilmekte hem de toplumda aşırı kullanılmaktadır.” diye konuştu.

antibiyotik-kullanmanin-zararlari-gidahatti

“Dünyadaki sağlık tehditlerinden en önemlisi antibiyotik direnci”

Köksal, antibiyotiğin yanlış kullanımı sonucu ortaya çıkan risklere dikkat çekerek şunları kaydetti : “Ortaya çıkan antibiyotik direnci bugün dünya çapında en önemli sağlık tehditlerinden birisidir. Antibiyotik direnci tüm dünyada tehlikeli seviyelere yükselmiş durumda. Bu durum her geçen gün tedavi yetimizi kısıtlayan yeni direnç mekanizmalarının da ortaya çıkmasına yol açarken, enfeksiyonlara bağlı ölüm riskine de neden olabiliyor. Hastane enfeksiyonlarında hatta toplumda yaygın görülen enfeksiyonlarda dahi dirençli mikroorganizmalar karşımıza çıkmaktadır. Dirençli bakterilerle gelişen enfeksiyonlarda tedavi daha güç, bazen imkansız hale gelirken, hastanede yatış süreleri daha da uzamakta, maliyeti ve en önemlisi de ölüm oranları yükselmektedir.”

ilac-gidahatti

 DSÖ: Avrupa’da 25 bin kişi antibiyotik dirençli enfeksiyonlardan hayatını kaybediyor

Köksal, Amerika’da her yıl 23 bin kişinin antibiyotik dirençli enfeksiyonlardan hayatını kaybettiğini vurgulayarak, Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre Avrupa’da bu rakamın 25 bin olduğunu bildirdi.

Köksal, “Acil eylem planları oluşturulmazsa antibiyotik sonrası çağa geçilecek, basit enfeksiyon ve yaralanmalar bile ölüme sebep olabilecektir.” dedi.

Prof. Dr. İftihar Köksal şunları kaydetti:

“Genellikle yan etkisi olmayan ilaçlarmış gibi düşünülen antibiyotik kullanımı sonucu, ilacın özelliğine bağlı olarak hastalarda alerji, ishal, karın ağrısı, kan hücrelerinde azalma hatta karaciğer veya böbrek yetmezliği gibi yan etkiler farklı sıklıklarda görülebilmektedir. Ülkemiz de dahil olmak üzere birçok ülkede antibiyotik kullanımının yüzde 30’undan fazlasının gereksiz olduğu kanıtlanmıştır. Tüm dünyada antibiyotikler, en fazla üst solunum yolu, idrar yolu enfeksiyonları ve ishaller için kullanılmaktadır. Gereksiz antibiyotik kullanımının başlıca nedenleri arasında viral enfeksiyonlarda kullanım ön plana çıkmaktadır. Dünya genelinde antibiyotiklerin yüzde 75’i akut solunum yolu enfeksiyonları için kullanılmakta olup, bu enfeksiyonların da yüzde 75’i viral kökenlidir. Soğuk algınlığı, nezle, grip gibi viral hastalıklarda antibiyotiklerin etkisi yoktur. Ayrıca gereksiz kullanımda, gereğinden uzun süreli kullanım, dar etkili ve ucuz antibiyotikler yerine pahalı ve geniş spektrumlu antibiyotiklerin kullanımı ve hasta ısrarı nedeniyle hekimin antibiyotik reçetelenmesi gibi nedenler de öne çıkmaktadır.”

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

 

.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın