Antalya’dan en az gelişmiş ülkelere yardım çağrısı!

-
Antalya'dan en az gelişmiş ülkelere yardım çağrısı!

Birleşmiş Milletler (BM), Türkiye’nin ev sahipliğinde Antalya’da düzenlenen En Az Gelişmiş Ülkeler Toplantısı Sonuç Bildirgesi’nde, en az gelişmiş ülkelere daha fazla destek çağrısı yaptı.

Birleşmiş Milletler En Az Gelişmiş Ülkeler, Kalkınmakta Olan Denize Kıyısı Olmayan Ülkeler ve Küçük Ada Devletleri Yüksek Temsilciliği ile Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı tarafından organize edilen En Az Gelişmiş Ülkeler (EAGÜ) İstanbul Eylem Planı Yarı Dönem değerlendirme toplantısı, 27-29 Mayıs 2016 tarihlerinde Antalya’da gerçekleşti.

bm-en-az-gelismis-ulkeler-antalya-toplantisi-gidahatti

En Az Gelişmiş Ülkeler İstanbul Eylem Planında öngörülen sürdürülebilir kalkınma yolunda elde edilen ilerlemelerin değerlendirildiği toplantıda, toplam nüfusları yaklaşık 1 milyara ulaşan en az gelişmiş ülkelerin karşı karşıya oldukları kalkınma sorunları ile bu ülkelerde kalkınmanın küresel barış ve refaha etkisine vurgu yapıldı.

Açılışta konuşan BM Genel Sekreter Yardımcısı ve En Az Gelişmiş Ülkeler, Kalkınmakta Olan Denize Kıyısı Olmayan Ülkeler ve Küçük Ada Devletleri Yüksek Temsilcisi ve toplantının Genel Sekreteri Gyan Chandra Acharya, “En Az Gelişmiş Ülkeler dünya için büyük bir insan ve doğal kaynak potansiyeli oluşturuyor. Ancak onları daha fazla desteklemek gerekli. Bu toplantı uluslararası topluluğun bir araya gelerek Dünyanın en yoksul uluslarının Dünyada kapsayıcı ve sürdürülebilir bir gelecek yaratma çabalarının en başında gelmesini garanti altına alacak 2015 yılında yapılan (Sürdürülebilir Kalkınma) taahhütlerini yenilemeleri için büyük bir fırsat” dedi.

AB ile müzakerelerde yeni fasıl; ekonomik politika

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da konuşmasında, Türkiye’nin En Az Gelişmiş Ülkelere verdiği desteği hatırlattı ve En Az Gelişmiş Ülkelerdeki üretimin artırılması ve sürdürülebilir kalkınmanın finansmanı ile ilgili atılacak adımları dile getirdi. Mevlüt Çavuşoğlu, “En Az Gelişmiş Ülkelerin sorunlarına çare aramak, insani bir yükümlülüktür” dedi.

En Az Gelişmiş Ülkelerde tarım ve üretim alanında üretim kapasitesini artırmak için yapılması gereken daha çok şey bulunuyor. Söz konusu ülkelerin üretim kapasitelerini artırmaları, yapısal dönüşüme başlamaları ve ekonomik kriz, iklim ile ilgili olaylar, doğal afetler ve sağlık ile ilgili tehditler karşısındaki kırılganlıklarını azaltmaları gerekiyor.

BM çağrı yaptı

Üst düzey BM yetkilileri, hükümet temsilcileri, uluslararası ve bölgesel organizasyonlar, sivil toplum ve özel sektör temsilcilerinin olduğu yaklaşık 2 bin kişi katıldığı En Az Gelişmiş Ülkeler (EAGÜ) İstanbul Eylem Planı Yarı Dönem değerlendirme toplantısı, dünyanın en kırılgan ülkelerine daha fazla destek olunması çağrısıyla sona erdi.

bm-en-az-gelismis-ulkeler-toplantisi-gidahatti

Üç gün süren toplantının ardından bir basın toplantısı düzenleyen BM Genel Sekreter Yardımcısı Gyan Chandra Acharya, “En Az Gelişmiş Ülkelerin tam kapasitelerine ulaşabilmelerini destekleyecek önemli girişimlerin gündeme getirtilmesinden memnunuz. Küresel ortaklıkları güçlendirmek ve güçlü ulusal liderlikleri desteklemek bu kırılgan ülkelerde yaşayan yaklaşık 1 milyar insan daha aydınlık ve üretken bir gelecek için çalışırken onlara yardımcı olacak” dedi.

Söz konusu girişimler arasında Bilim Teknoloji ve inovasyona erişim ve bunların daha iyi kullanımını destekleyecek EAGÜ ülkeleri Teknoloji Bankası için bir yönetim konseyi atanması bulunuyor.

AB ile müzakerelerde yeni fasıl; ekonomik politika

bm-en-az-gelismis-ulkeler-toplantisi-acilis-gidahatti

Toplantıda benimsenen Sonuç Bildirgesi’nde, EAGÜ’lerin anne-çocuk ölüm oranı ile toplumsal cinsiyet eşitsizliğini azalttıkları, ayrıca en az gelişmiş ülke kategorisinden çıkma kriterlerini karşılayan ülkelerin sayısında artış olduğu kaydedildi.

Tüm bu iyileşmelere rağmen, EAGÜ’lerin bu statüden kurtulmaları için daha çok şeyin yapılması gerektiği de Antalya’da gerçekleşen toplantılardan çıkan önemli mesajlardan birini oluşturdu.

bm-en-az-gelismis-ulkeler-gazeteci-gidahatti

Gazeteciler umut verici örnekleri paylaşacak 

Toplantıyı dünyanın en az gelişmiş ülkelerinden gelen 20’nin üzerinde yabancı gazeteci de izledi. Senegal’de aylık bir kadın dergisinde yazan Aminata Charlotte Seck, Ruanda’nın kaydettiği ilerleme ile ilgili toplantıda paylaştığı etkileyici istatistiklerle özellikle ilgilendiğini belirterek, “Bu çok umut verici. Bunun mümkün olduğunu sadece bir hayal olmadığını herkesin görmesi için bu hikayeyi anlatmalıyız” dedi.

Güney Sudan’dan katılan Koang Pal Chang da, bazı gazetecilerin Güney Sudan’ı duymadığını belirterek, “Ben bütün bu ülkeleri biliyorum ama oradan insanlarla daha önce hiç karşılaşmamıştım” ifadelerini kullandı.

BM rakamlarına göre en az gelişmiş ülkelerin toplam nüfusunun yüzde 51’i, yani yaklaşık 500 milyon kişi hala aşırı yoksulluk içinde yaşıyor. Bu ülkelerdeki 18 milyon okul çağındaki çocuk okula gidemiyor. Bu ülkelerin toplam ihracatı küresel toplamın yüzde 1,1’ini oluşturuyor.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın