Ankara’da Pakistan Yemekleri Festivali düzenlendi

-
Ankara’da Pakistan Yemekleri Festivali düzenlendi

Ankara’daki Pakistan Büyükelçiliği, Pakistan milli günü kutlamalarının bir parçası olarak Pakistan mutfağının çeşitli yemeklerinin misafirlere sunulduğu Pakistan Yemekleri Festivali’ni düzenledi.

21 – 22 Mart’ta Ankara’daki Sheraton Otel’de düzenlenen etkinliğin ev sahipliğini Pakistan’ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Syrus Sajjad Qazi yaptı.

Pakistan mutfağı tarihi geleneğe dayanıyor

Pakistan’ın Türkiye Büyükelçisi Muhammed Syrus Sajjad Qazi, etkinlik açılışında yaptığı konuşmada, Pakistan’ın zengin ve lezzetli mutfağının uzun bir tarihi geleneğe ve yemek pişirmede mükemmelliğe dayalı olduğunu ve antik zamanlardan beli geliştiğini ve değiştiğini söyledi.

Pakistan’ın coğrafi ve kültürel çeşitliliğinin de Pakistan mutfağına yansıdığını söyleyen Büyükelçi Muhammed Syrus Sajjad Qazi; Pakistan ve Türk mutfakları arasında birçok benzerlik bulunduğunu, Pakistan mutfağında daha yoğun bir baharat kullanımı olduğunu aktardı.

Etkinlik için Pakistanlı şef getirildi

Festivalde yöresel yemeklerin aslına uygun bir şekilde yapılabilmesi için İstanbul’daki bir restoranın Pakistanlı şefini getirdiklerini ifade eden Büyükelçi; yemekler yapılırken şefe yardımcı oldu ve yemekleri tanıttı.

Büyükelçinin yemek pişirdiği anlarda renkli görüntüler ortaya çıktı.

Festivalde basit ama ağzı sulandıran popüler ve lezzetli Pakistan yemekleri ve tatlıları misafirlere sunuldu. Yemeklerde Biryani, Mutton Karahi, Chicken Karachi, Chicken Kebab, Samosa, Pakora ve Dahi Phulkiyaan; tatlılarda ise Havuç Helvası, Shahi Tukray ve Cream Chaat gibi yemekler öne çıktı.

Çok sayıda medya temsilcisi ve davetlinin katılım gösterdiği etkinlikte sunulan yemekler büyük ilgi gördü.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın