Anadolu Efes ve WWF-Türkiye’den Akıllı Tarım Projesi

-
Anadolu Efes ve WWF-Türkiye’den Akıllı Tarım Projesi

Şerbetçiotunun Türkiye’deki tek alıcısı, arpanın ise en büyük alıcılarından olan Anadolu Efes ile WWF-Türkiye’nin, “Gelecek Tarımda” diyerek hayata geçirdikleri Akıllı Tarım Projesi, arpa ve şerbetçiotu çiftçisini akıllı ve doğaya duyarlı tarım uygulamalarıyla tanıştıracak. Proje, çiftçi deneyim ve bilgi paylaşım platformu ile genç çiftçiler için bir destek programını da kapsıyor.

Gelecek Tarımda projesi kapsamında 36 yıldır tarımsal Ar-Ge çalışmaları yapan, çiftçi destek programları geliştiren ve sürdürülebilir tarım alanında başarılı çalışmalara imza atan Anadolu Efes, dünyanın en büyük ve bağımsız doğa koruma kuruluşlarından WWF’in ulusal örgütü WWF-Türkiye iş birliği kapsamında “Gelecekte Tarım, Tarımda Gelecek Var” mottosu ile yola çıkarak yeni bir projeye imza atıyor.

anadolu-efes-logo-gidahattiArpa ve şerbetçiotu çiftçisini akıllı tarım ile tanıştıracak

Arpa ve şerbetçiotu çiftçisini akıllı ve doğaya duyarlı tarım uygulamalarıyla tanıştıracak olan proje, gençleri tarımsal üretime teşvik ederek Anadolu’da tarımın geleceğini güvence altına almayı hedefliyor.

Türkiye’de akıllı tarım uygulamalarıyla, kendi ürünlerinin hammaddesini üretmek konusunda öncü olmayı hedefleyen Anadolu Efes, WWF-Türkiye iş birliğiyle hayata geçirdiği proje kapsamında arpa ve şerbetçiotu tarımında kullanılan konvansiyonel yöntemlerden kaynaklı, ekolojik dengeye yönelik tehditlerin azaltılmasını amaçlıyor.

Gençlerin tarımsal üretime katılımları teşvik edilecek

Proje kapsamında ilk etapta, Konya, Kayseri, Eskişehir ve Adıyaman’da 15 arpa çiftçisinin, Bilecik’in Pazaryeri ilçesinde ise şerbetçiotu üretimi yapan 5 çiftçinin 1.542 dekar (yaklaşık 150 futbol sahası büyüklüğünde) arazisinde akıllı tarım teknolojileri ve sürdürülebilir tarla uygulamalarının faydalarının ölçümlenerek yaygınlaştırılması planlanıyor.

Şerbetçiotunun Türkiye’deki tek alıcısı, arpanın ise en büyük alıcılarından olan Anadolu Efes ve WWF-Türkiye iş birliğiyle yürüteceği projeyle, 5-10 yıllık süreçte Türkiye’de arpa ve şerbetçiotu üretiminde köklü bir dönüşüme katkıda bulunurken çiftçiliğin önemini vurgulayacak, gençlerin tarımsal üretim ve işletme değer zincirlerine katılımlarını teşvik edecek.

tugrul-agirbas-anadolu-efes-turkiye-gidahatti

Anadolu Efes Türkiye Genel Müdürü Tuğrul Ağırbaş

“Odağımız sürdürülebilirlik ve kalite”

Anadolu Efes Türkiye Genel Müdürü Tuğrul Ağırbaş, Türkiye’de akıllı tarım uygulamaları ile kendi hammaddesini üretmek konusunda öncü olma hedefiyle yola çıktıklarını söyledi.  Ağırbaş, şöyle devam etti:

“Odağımız sürdürülebilirlik ve kalite. Sürdürülebilirliği ‘Pozitif Etki’ planımız çerçevesinde tüm iş süreçlerimizde uyguluyoruz. Kurulduğumuz günden bu yana tüm fabrikalarımızda aynı kalite ve standartta yüksek teknoloji ile üretim yapıyoruz ve Anadolu’nun özenle seçilen doğal ham maddeleri ile üretilmiş geniş ürün portföyümüzü tüketicilerimiz ile buluşturuyoruz. Kalitemizde çiftçilerimizin yetiştirdiği kendi adımıza tescilli tohumlarımız ile üretilen ham maddelerimizin rolü çok büyük. Yürüttüğümüz sürdürülebilir tarım alanındaki çalışmalarımıza çevresel ve sosyal fayda odaklı yeni bir projeyle devam ediyor olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz.”

“Gıda üretiminin %50 artması gerekiyor”

Biyolojik çeşitliliğin korunması, yenilenebilir kaynakların sürdürülebilir kullanımının sağlanması, kirlilik ve israfın önlenmesi suretiyle insanın doğayla uyum içinde yaşadığı bir gelecek için çalıştıklarını hatırlatan WWF-Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Bayar ise şunları kaydetti:

“2050 yılında yaklaşık 10 milyar olacak dünya nüfusunu beslemek için gıda üretimimizin küresel olarak en az %50 artması gerekiyor. 2050’de Türkiye nüfusu 95 milyonu geçecek ve 2080 öngörülerine göre Türkiye tarımda bugün üretebildiğinden %15 daha az üretebilecek. Bu nedenle akıllı tarıma geçmemiz zorunlu görünüyor. Akıllı Tarım Projesi, tarımda verimliliği artırırken, tarımsal faaliyetlerin toprak, su ve canlılar üzerindeki etkilerini azaltacak, iklim değişikliği kaynaklı etkilere karşı daha dirençli hale gelmesini sağlayacak. Bundan da hem insan, hem doğa kazançlı çıkacak.”

arpa-gidahattiRakamlarla Anadolu Efes ‘Sürdürülebilir Tarım’ Programı

15 adet tescilli maltlık arpa çeşidi sayesinde; Efes’in geliştirdiği ve suya %20-%25 daha az ihtiyaç duyan çeşitler, düşük yağış oranlı bölgelerde (Güney ve Güneydoğu Anadolu) yetiştirilebildi. Üretim sürecinde %20-%25 oranında Su, %18-%22 oranında Yakıt, %12-%24 oranında Elektrik tasarrufu sağlandı.

Yedi adet tescilli şerbetçiotu çeşidi sayesinde; ekili alanlarda son 10 yılda %49 oranında artış elde edildi. Ürünün yurtiçinden tedarik oranı 10 yılda %40’tan %65’e çıktı.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın