Amerikan araştırmacılarının çözdüğü spagetti sırrı neydi?

-
Amerikan araştırmacılarının çözdüğü spagetti sırrı neydi?

Pişmemiş bir spagetti makarna çubuğunu yalnızca 2 parçaya bölmek neredeyse imkansızdır. Çubuğu 2 taraftan bükerek kırdığınızda genellikle 3 veya daha çok parça ortaya çıkar. Peki ama neden?

ABD’nin MIT (Massachusetts Institute of Technology) Üniversitesi’nden araştırmacılar ise bunun mümkün olduğunu ve nasıl yapılacağını keşfetti…

Bu konu ünlü fizikçi Richard Feynman’ın da ilgisini çekmiş, teorik bir açıklama bulmak için bir dönem çalışmıştı. 2005 yılında Fransa’da bir grup fizikçi, konuyla ilgili bir teori geliştirdi.

Spagetti neden 2’den fazla parçaya ayrılıyor?

Fransızlara göre spagetti gibi ince uzun çubuk şeklindeki bir cisim büküldüğünde, kıvrımlı konumdaki merkezinden kırılıyor. Merkezdeki kıvrım serbest kalınca aniden düzelme yönünde hareket ediyor ve tekrar kırılıyor. Bu nedenle 2’den fazla parça ortaya çıkıyor.


  Sürdürülebilir makarna üretimi için 10 altın kural!

Fransızların bu teorisi Feynman’ın sorusunu cevaplamış ve 2006 yılında Ig Nobel Ödülü’ne layık görülmüştü. Ancak cevaplanmamış bir soru kalmıştı: Spagettiyi yalnızca 2 parçaya bölmek mümkün mü?

MIT araştırmacıları tarafından yapılan yeni bir çalışmaya göre cevap evet. Geçtiğimiz günlerde çalışmalarını Proceedings of the National Academy of Sciences dergisinde yayınlayan araştırmacılar, spagettiyi yalnızca 2 parçaya bölmenin yolunu buldu.


  Barilla, insan ve çevre dostu iş modeliyle büyüyor!

Nasıl 2 parçaya ayrılır?

Araştırmacılara göre spagettiyi uçlarından bükerken, burmak (makarnayı çamaşır sıkar gibi uzun düzlemde bükmek) bu sorunu çözüyor.

Yüzlerce spagettiyle deneyler yürüten ekip, belirli bir açının üstünde burulan makarnanın 2 ucundan büküldüğünde yavaşça 2 parçaya ayrıldığını keşfetti.

Araştırmacılar bu çalışmanın yalnızca magazinsel bir konudan ibaret olmadığını; çatlak oluşumuna ve çok lifli yapılar, nanotüp ve mikrotüp gibi  çubuk benzeri şekillerde çatlak kontrolüne ilişkin önemli bilgiler sağladığını ifade etti.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın