Ambargo sonrası için İran’a ihracat çıkarması

-
Ambargo sonrası için İran’a ihracat çıkarması

İstanbul İhracatçı Birlikleri bünyesinde faaliyet gösteren Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği ve İstanbul Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği, ambargosuz döneme hazırlanan İran’a çıkarma yaptı.

ihracat-iran-www.gidahatti.comİran’ın Başkenti Tahran’da 18-21 Aralık 2015 tarihleri arasında gerçekleşen ticaret heyeti programına, sektörlerinin önde gelen 28 firması katılım sağladı. Firmalar, Tahran’da yaklaşık 300 ikili iş görüşmesi gerçekleştirirken, Birlik temsilcileri, Cumhurbaşkanlığı Ticaretten sorumlu yardımcısı, Tahran Ticaret Odası ve Gıda İthalatçı Birliği Başkanını ziyaret ettiler.

İran Pazarı

Türkiye ve İran arasındaki ticari ilişkilerde ambargo ve yaptırımların kalkacak olmasıyla yeni bir döneme girildiğini vurgulayan Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Zekeriya Mete, şunları söyledi:

zekeriya-mete-www.gidahatti.com“İran ihracatımız henüz istediğimiz seviyelerde değil. Ambargonun kalkacak olması sektörümüz için önemli fırsatlar yaratıyor. Bu ülkede önemli bir rol oynayabiliriz. Tahran ziyaretimizde 50’ye yakın iş adamını İranlı şirketlerle buluşturduk. Bu ziyaret ile ticari ilişkilerimize yeni bir boyut kazandıracağımıza inanıyoruz.”

İran ile 350 yılı aşkın süren bir işbirliğimiz olduğuna işaret eden Zekeriya Mete, “Aramızdaki ticari bağ uluslararası konjonktür nedeniyle kesintiye uğrasa da hiçbir zaman kopmadı. Artık yeni bir döneme giriyoruz ve iki ülke arasında bir köprü oluşturmak istiyoruz” diye konuştu.

Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Güleç de, ambargonun kalkmasının Türk mobilyacısı için fırsatlar yaratacağını söyledi. Türk mobilya sektörünün İran’ın küresel pazara tekrar açılacağı bu dönemi iyi değerlendirmesi gerektiğini belirten Güleç, şunları kaydetti:

“Önümüzdeki süreçte doğru bir pazarlama stratejisi ile birlikte bu pazarda yer almalıyız. Atmamız gereken adımların başında gerek sektörel sivil toplum kuruluşlarımızla, ihracatçı birliklerimizle ikili ilişkileri geliştirecek faaliyetlerde ve temaslarda bulunmak geliyor. Bunları yapabildiğimiz takdirde ihracat rakamlarımızın kısa vadede yükseleceğine inanıyorum. Bu sebeple, mobilyacılarımızın bir an önce stratejilerini ortaya koyması, İran’a açılan yeni kapıdan hızla girmesi gerekiyor.

ahmet-gulec-www.gidahatti.comİran ambargosunun kalkması pazarı tekrar canlandıracak, böylece firmalarımız mağazalarını rahatlıkla açabilecektir. Türkiye-İran Tercihli Ticaret Anlaşması’nın (TTA) sağladığı avantajlara bakarak sadece perakende sektöründe takip eden üç yıl içinde İran’da, Türkiye’nin 500 mağaza zinciri açması bekleniyor.

İran’daki asıl rakiplerimiz tüm dünyada olduğu gibi Çin, Hindistan ve Güney Kore. Bu ülkelere karşı bizim avantajımız gerek kültürel gerekse coğrafi yakınlığımız sayesinde mobilya kültürü olarak da benzer zevklere ve alışkanlıklara sahip olmamız. Dolayısıyla, İran bizim için kendimizi kolay ifade edebileceğimiz ve anlaşılabileceğimiz bir pazar. Bununla birlikte kalite ve tasarım anlayışımızda günden güne yaşanan değişim, söz konusu ülkelerle aradaki farkı yakın zaman içerisinde daha hızlı bir şekilde açacaktır.”

Türkiye’nin son 10 yılda dünya mobilya ihracat sıralamasında 11 basamak yükselerek 12’inci sıraya çıktığını vurgulayan Güleç, “İspanya, Portekiz, Belçika, Hollanda, Endonezya, Avusturya, Danimarka ve İsveç’i bile geride bıraktık. Bugün, Irak, Suudi Arabistan,  Türkmenistan, Almanya, Fransa, Birleşik Krallık ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkelere ihracatımız artarak devam ediyor” diye konuştu.

Sektörde son 10 yılda Çin’den sonra en fazla büyüyen ülkenin Türkiye olduğunu, 2023’te 25 milyar dolarlık üretim hedefini bu potansiyele inanarak belirlediklerini aktaran Güleç, “Ocak 2016’da düzenlenecek CNRİMOB fuarında toplam 85 ülkeden 120.000 katılımcı hedefliyoruz. Bunların 90.000’i yurtiçi ziyaretçi, 30.000’i yurtdışı ziyaretçi olacak” dedi.

Dış ticaret verilerine göre, 2014 yılında 3.886.190 bin dolar olan Türkiye’nin İran’a ihracatı, 2015 yılının ilk 11 aylık döneminde 1.557.235 bin dolara geriledi. Türkiye’nin İran’dan ithalatı da geçen yılki 9.833.290 bin dolar düzeyinden, bu yıl 3.002.014 bin dolara düştü.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın