Ambalajda geleceğin trendleri

-
Ambalajda geleceğin trendleri

Her projesinde markalarına ölçümlenebilir ve sürdürülebilir başarılı pazarlama sonuçları sağlayan Tasarist ekibi, ambalaj trendlerini “Daha fonksiyonel, daha yeşil, daha estetik” olarak sıraladı.

Tasarist, birlikte çalıştığı markalara gerek trend analizinde, gerekse de tasarım ögelerinin bu analize göre şekillendirilmesinde önemli avantajlar sunan bir tasarım ajansı. Genç tasarımcılarla çalışan, yeni müşterileri farklı çözümlerle şaşırtırken halihazırdaki tüketicileri koruyan, trendleri ve modayı takip eden Tasarist, gücünü ambalaj tasarımı konusundaki yetkinliğinden alıyor. Rafa çıkardığı her projesinde markalarına ölçümlenebilir ve sürdürülebilir başarılı pazarlama sonuçları sağlayan Tasarist ekibi ambalajda 2016 trendlerini değerlendirdi.

Tasarist-www.gidahatti.comİşte ambalajın 2016 trendleri

Daha Fonksiyonel

Dünyada artık daha şehirli ve yaşlanan bir nüfus var. Bu nüfusun yaşam standartları eskiye oranla yüksek ama vakitleri ve tahammülleri az. Bu yüzden, kullanım kolaylığı sağlayan, mümkün olduğunca işlevsel ve akıllı ambalaj modelleri 2016’da da yükselişte olacak.

Tasarist-Musa-celik-www.gidahatti.com“On the go packaging artık daha sık karşılaşacağımız bir ambalaj terimi” diyen Tasarist Yaratıcı Yönetmeni Musa Çelik’e göre, pek çok insan yeme-içme ihtiyacını hareket halindeyken karşılıyor. Hal böyle olunca açması, kapaması, taşıması kolay ambalajlar gıda ve içecek kategorilerinde daha çok tercih edilecek. Yaşam alanlarının küçüldüğü, aile nüfusunun azaldığı günümüzde kompakt ambalajlara yönelim de hızla artacak.

Tasarist-www.gidahatti.comDaha Yeşil

Tasarist’e göre, sürdürülebilirlik ve sağlıklı yaşam önümüzdeki süreçte etkisini görmeye devam edeceğimiz bir diğer önemli trend. Tasarist Genel Koordinatörü Reşan İlhan bu durumu, “İnsanların ihtiyaç ve istekleri sınırsız, ancak dünya üzerindeki enerji ve hammadde kaynakları oldukça sınırlı ve her geçen gün tükenmekte. Toplumda artan bilinç düzeyi ile insanlar artık çevreye daha duyarlı. Daha az malzeme kullanılarak üretilen geri dönüştürülebilir ambalajlar satın alma noktasında tercih edilmenin yadsınama aktörlerinden biri haline gelecek” diye özetliyor.

Tasarist-www.gidahatti.comDaha Estetik

Konu ambalaj tasarımı olunca, fonksiyonellik ve çevreye duyarlılık yanında artan estetik algısı ve yükselen beklentiler de göz önünde tutulması gereken hayati faktörler. Sosyal paylaşım platformları ve online mecraların yaygınlaşmasıyla tüketicilerin sadece kendine sunulanla sınırlı olmadığı bir dönem başladı. Selfie akımının etkisiyle de her an, her yerde fotoğraflanmaya hazır olma algısı oluştu.

Özellikle genç neslin elinde tuttuğu veya masasına koyduğu ambalajları artık stilini tamamlayan bir aksesuar olarak gördüğünün altını çizen Tasarist ekibi, “Bunun kaçınılmaz sonucu olarak karakter sahibi, iyi görünümlü ve modaya uygun ambalaj tasarımları eskiye oranla çok daha fazla rağbet görecek” görüşünde.

Tasarist-www.gidahatti.comTasarist, ambalaj tasarımı alanında uzmanlaşmış bir ajans. Ambalaj tasarımı, grafik tasarım, pazarlama alanlarında farklı farklı yerlerde deneyim biriktiren bir ekip, 2011 yılında Tasarist’in çatısı altında bir araya geldi.

Türkiye’nin en köklü ve güçlü markalarıyla yola çıkan Tasarist, portföyüne Ortadoğu, Türki Cumhuriyetler, Balkanlar ve Rusya pazarlarından yabancı markaları da dahil ettikten sonra, uluslararası markalar ile de başarılı işbirlikleri geliştirdi. Tasarist ambalaj tasarım projeleriyle bugüne kadar ulusal ve uluslararası pek çok ödüle layık görüldü. Tasarist’in yaratıcı yönetmeni Musa Çelik, dünyada sadece ödül almış başarılı tasarımcı ve markaların katıldığı DAC’de (Design Classification System) son 6 yılda yarışan en iyi 40 tasarımcıdan biri seçildi.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın