Alzheimer hastalığında Y kromozomu etkisi

-
Alzheimer hastalığında Y kromozomu etkisi

İsveç’te yapılan bir araştırma, alzheimer hastalığının sebebi ve tedavisi noktasında yeni bir adım niteliğinde. Çalışmaya göre, erkeklerde ileri yaşlarda Y kromozomu kaybının alzheimer hastalığına sebep olabileceği açıklandı. Daha önce yapılan araştırmalarda, kadınların erkeklerden daha uzun yaşaması Y kromozomu kaybından kaynaklandığı belirlenmişti.

Erkeklerde alzheimer görülme sebebi ile erkeklerin kadınlardan daha az yaşamasının sebebi aynı.İsveç’de yapılan araştırmalar, alzheimer hastalığının sebebi ve tedavisi ile ilgili yeni bir adım olabilir. Uppsala Üniversitesi’nde 3 bin 200 erkek denekle yapılan araştırmada, erkeklerde ileri yaşlarda Y kromozomu kaybının alzheimer hastalığına sebep olabileceği açıklandı.

Yapılan deneyde 3 bin 200 erkek denekten yüzde 17’sinde Y kromozomu kaybı görüldü ve bu kişilerin alzheimer hastalığına yakalanma riskinin yüksek olduğu belirtildi. Daha önce yapılan araştırmalar, kadınların erkeklerden daha uzun yaşamasını da Y kromozomu kaybına bağlamıştı.

alzheimer-2-gidahatti

Alzheimer hastalığının erken teşhis neden önemli?

Alzheimer hastalığının erken tanı yöntemlerinde önemli çalışmaların olduğunu belirten Nöroloji Uzmanı Dr. Hale Gökmen “Bildiğimiz klasik MR görüntülemesinden biraz daha farklı olan ASL MR, beyinde henüz birtakım kayıplar yaşanmadan önce gelişen değişiklikleri erken dönemde gösteriyor. Bu, Alzheimer sorununun erken tanısı için önemli bir adım olabilir” dedi.

Günümüzdeki bilimsel çalışmalar Alzheimer hastalığının erken teşhisine odaklanmış durumda. Çünkü hastalık geç fark edildiğinde, geri dönülemeyen bir tabloyu da beraberinde getiriyor. Erken teşhisin sağladığı avantaj; eğer kişideki bulgular Alzheimer hastalığına işaret ediyorsa uygulanacak tedavilerle hastalığın seyrini yavaşlatmak mümkün olabiliyor. Alzheimer’ın kesin tanı yönteminin olmadığını belirten Dr. Hale Gökmen, alzheimer ve unutkanlıkla ilgili güncel çalışmalar hakkında şu bilgileri verdi:

Alzheimer-gidahatti

“Alzheimer’da birçok kriter bir araya getirilerek tanı konuyor. Ancak yine de bir kişide Alzheimer olduğunu söyleyebilmek için beyindeki bazı değişiklikleri çıplak gözle görmek gerekiyor ki; bu da kesin tanının, beyin ölümünden sonra konduğu anlamına geliyor. Bugün eldeki tanı yöntemleriyle sorunun saptandığı kişilerde kesin tedavi olabilecek ajanlar da araştırılıyor fakat kesin tedavi de dünyanın hiçbir yerinde henüz yok. İyi haber, uzmanlar önümüzdeki yıllarda kesin tedavinin bulunmasının an meselesi olduğunu söylüyor. Bu yüzden yeni geliştirilen ya da geliştirilecek tanı yöntemlerinin önemi çok büyük. Yeni bir MR yöntemi de, Alzheimer sorununda erken tanı için şimdiden umut vaat eden çalışmalar arasındaki yerini aldı.”

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

 

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın