Altyapı yatırımlarında yeni dönem

-
Altyapı yatırımlarında yeni dönem

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, şehirlerin altyapı şebekelerinde bitmeyen inşaatlara çözüm getiriyor. Bakanlığın düzenlemesiyle yatırımlar tek elden yönetilerek ‘kaz-yap’ dönemi sona erdirilecek.

Hürriyet Gazetesi’nden Erdinç Çelikkan’ın haberine göre, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, coğrafi bilgi sistemleri standartları çerçevesinde altyapı envanteri oluşturulması ve altyapı tesislerinin finansmanı konusunda bir yönetmelik taslağı hazırladı. Yönetmelik ile şehirlerde gelişigüzel yapılan altyapı sistemlerinin tek elden yönetilmesi amaçlanıyor.

Şehirlerin içme suyu, atıksu, yağmur suyu, elektrik, telekomünikasyon gibi altyapı işlerinde yaşanan koordinasyon sorununa çözüm için hazırlanan düzenlemeyle; şehirlerde su, elektrik, kanalizasyon, internet, doğalgaz gibi yatırımlarda “kaz-yap” döneminin bitirilmesi hedeflenirken, altyapıların terör eylemlerine karşı korunması için gerekli önlemlerin alınması şartı getiriliyor.

Yönetmelik taslağı için “Artık şehirlerde kaz, yap, yeniden kaz dönemi bitecek” diyen yetkililer, hazırlanan taslağın ilgili kurumların görüşene sunulduğunu kaydettiler.

Altyapı şebekelerine koruma önlemi

Taslağa göre, içme suyu dağıtım sistemlerinin geri akışı önlemek üzere tasarlanması gerekecek. Hava valfleri ve boşaltma vanalarından sisteme su sızması önlenecek.

İki içme suyu sisteminin birbirine bağlanmasına, sadece iki suyun kimyasal ve fiziksel özellikleri karışmaya uygunsa ve su kalitesine zararı yoksa izin verilecek.

Kanalizasyon, su, doğalgaz gibi altyapı sistemleri en az 30 yıl hizmet edecek şekilde tasarlanacak. Bu süreye 5 yıl olarak uygulanacak inşaat süresi de eklenecek.

Şebekelerin zarar görmesini engellemek için terör, şiddet eylemleri ve diğer yasalara aykırı faaliyetlere karşı sistemin güvenliği için gerekli tedbirler alınacak. Bu amaçla yer üstünde olan boru hatları için güvenlik önlemleri alınırken, riskin yüksek olduğu bölgelerde sistemler ve sistem elemanları kapalı olarak (çitlerle çevrili) tasarlanacak. Söz konusu bölgelerde güvenlik kameraları kullanılacak.

Kent planlama ve uygulama sürecindeki revizyonlar, mutlaka kentsel altyapı sisteminin revizyonu ile bütünleşik bir süreç içinde ele alınacak. Altyapıların üstündeki yol, yaya kaldırımı, bisiklet yolu ve parklanma şeritlerinin kaplamalarının da, tamir ve bakımı  kolaylıkla yapılabilecek şekilde sökülebilir ve tekrar kullanılabilir olmasına özen gösterilecek. Böylece, doğalgaz ve elektrik altyapısının döşendiği yerde asfalt yerine parke, taşı, beton veya seramik plakaların döşenmesi gerekecek.

Düzenleme yürürlüğe girdiğinde, kazı alanına insanların düşmesini önlemek amacıyla, alanın çevresi ortalama 2 metre yükseklikte tahta perdeyle çevrilecek. Gerekli görülen yerlere parlak boya ile boyanmış kirişler ve koruma bariyerleri oluşturulacak.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın