Albayrak’tan ABD yaptırımı yorumu: “Etkisi sınırlı olur”

-
Albayrak’tan ABD yaptırımı yorumu: “Etkisi sınırlı olur”

ABD’nin yaptırım kararının “kabul edilebilir” olmadığını bildiren Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “Bu yanlışta ısrar edilmesi durumunda ortaya çıkacak tablonun Türkiye’ye ve Türk ekonomisine etkisi sınırlı olacaktır. Türkiye’nin güçlü bir şekilde yoluna devam edeceği konusunda kimsenin şüphesi olmasın.” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ABD Hazine Bakanlığı’nın, Türkiye’nin Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu için aldığı yaptırım kararına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

suleyman-soylu-gidahatti

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu

Yaptırım kararı “kabul edilebilir” değil!

ABD’nin yaptırım kararının kabul edilebilir olmadığını, yaptırımda ısrar edilse bile etkisinin sınırlı olacağını belirten Albayrak, basın açıklamasında şunları kaydetti:

“ABD Hazine Bakanlığı tarafından açıklanan yaptırım kararı bizim için kabul edilebilir değildir. Sürecin, güçlü tarihi geçmişe ve müttefikliğe sahip iki ülke ilişkilerine uygun şekilde, diplomasi ve yapıcı çabalarla sonuçlanması önceliğimizdir.

Bu yanlışta ısrar edilmesi durumunda ortaya çıkacak tablonun Türkiye’ye ve Türk ekonomisine etkisi sınırlı olacaktır. Gelişmeler sonrası ekonomiye yönelik ataklar kısa dönemlidir. Bu süreç içerisinde, spekülatif hamlelerle piyasalarda olumsuz hava oluşması için yapılan girişimlerin tamamı da boşa çıkacaktır.”

“Türkiye, güçlü bir şekilde yoluna devam edecek”

Açıklamasında yeni Orta Vadeli Program hazırlıklarına da değinen Berat Albayrak, şu değerlendirmeleri yaptı:

Öte yandan, mevcut makroekonomik veriler ışığında, bütçe disiplini, enflasyon ile mücadele, sağlıklı ve sürdürülebilir bir büyümenin sağlanması hedefleri için kapsamlı çalışmalarımızı başlatmıştık. Bu kapsamda paydaşlarımızla yaptığımız istişare toplantılarında elde ettiğimiz verileri de dikkate alarak, Orta Vadeli Programımız için ilk toplantımızı hafta başında gerçekleştirdik.

Program hazırlığı devam ederken, ekonomik dengelenme için gerekli görülen bir dizi adımı ve bütçe disiplini kapsamında bazı tasarruf tedbirlerini de hayata geçirmiş bulunuyoruz. Diğer yandan, kısa ve orta vadeli, farklı dış kaynak finansmanı için görüşmelerimiz pozitif şekilde ilerlemektedir.

Ekonomik dengelemenin akabinde, ekonomimizin sağlıklı ve sürdürülebilir büyüme üzerine oturacağından ve Türkiye’nin güçlü bir şekilde yoluna devam edeceğinden kimsenin şüphesi olmasın.”


Melis Demirci

Bir Cevap Yazın