Adana’yı dolu vurdu, kuru gıdaya zam var mı?

-
Adana’yı dolu vurdu, kuru gıdaya zam var mı?

Türkiye tarımsal üretiminin önde gelen merkezlerinden Adana’da önceki gece yaşanan dolu yağışının yaklaşık 20 bin dönümlük alanda tarım ürünlerine zarar verdiği bildirildi. Kuru gıdada ise kışın yeterli kar yağışı nedeniyle üretim artışına bağlı olarak fiyat artışı beklenmiyor.

Adana’da etkili olan dolu tarım arazilerinde milyonlarca liralık zarara yol açtı.

dolu-hasar-gidahatti

Konuya ilişkin yazılı bir açıklama yapan Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, Türkiye’nin en önemli tarımsal üretim merkezlerinden Adana’da, önceki gece etkili olan sağanak ve şiddetli dolunun ekili alanlarda büyük tahribata yol açtığını belirtti.

Dolunun, özellikle tarlalarda hasat edilmeyi bekleyen karpuz ve kavunlara zarar verdiğini vurgulayan Doğan, şunları kaydetti:

“Adana’da önceki gece etkili olan dolu, yaklaşık 20 bin dönümlük karpuz, kavun, domates, mısır, buğday ve pamuk ekili alanlar ile narenciye ağaçlarında yeni yeni oluşmaya başlayan meyvelere milyonlarca liralık zarar verdi. Manzara korkunç. Tarla ve bahçelerdeki hasarın tarifi mümkün değil. Ekili alanlar tamamen yerle bir olmuş durumda. Durum çok vahim. En yoğun hasar karpuz ekili alanlarda görülüyor. Doluyla birlikte karpuzun hem bitkisi hem de meyvesi zarar gördü. Narenciye de tamamen kayıp diyebiliriz. Hasarlı meyvenin hiçbir değeri yok, marketlerde raflarda kendine yer bulamaz.”

Türkiye’de 23 ilde elektrik kesintisi

mehmet-akin-dogan-gidahatti

Hasar tespit çalışmalarının sürdürüldüğünü, ürünü hasar gören çiftçiler arasında tarım sigortası yaptırmayanların da bulunduğunu belirten Doğan, şu ifadeleri kullandı:

“Bu üreticilerimizin bankalara borçları var. Bu borçların şu durumda ödenmesi mümkün değil. Biz devletimizden, bakanlığımızdan çiftçilerimize destek olunmasını istiyoruz. Borçlar ertelenecektir belki ama bu yetmiyor. Bu çiftçilerimize en azından masraflarının karşılanması şeklinde bir destek verilmesini bekliyoruz. Ayrıca, afetten zarar gören bütün çiftçilerimiz, kredilerle ilgili ertelemeler olması durumunda bundan mahrum kalmamak adına, mutlaka il ve ilçe tarım müdürlüklerinden ekspertiz yaptırmalı.”

Kuru gıdada ‘kar’ bereketi

Öte yandan kışın yeterli kar yağışının kuru gıdada verimi arttıracağı, bunun da fiyatlara olumlu yansıyacağı bildirildi.

igtod-mustafa-karli-gidahatti

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, İstanbul Gıda Toptancı Tüccarları Derneği (İGTOD) Başkanı Mustafa Karlı, Türkiye’nin kuru gıda bakımından kendine yeten bir ülke olduğunu, ancak son yıllarda kuraklık başta olmak üzere zaman zaman bazı olumsuzluklar yaşandığını söyledi. Kuraklık nedeniyle bazı ürünlerin fiyatlarının arttığını, ithalat bile yapıldığını dile getiren Karlı, bu sezon ise bir iki ürün dışında oldukça bereketli bir hasat beklediklerini belirtti.

Vakumlu ambalaj, bakliyatta bozulmayı önlüyor

Kar ve yağmurun zamanında yağmasının, gıdayı etkileyen en önemli etken olduğunu vurgulayan Karlı, şöyle devam etti:

“Bu sene özellikle kış tam istediğimiz gibi geçti. Doğuda çok iyi kar yağdı. Kar yağan yerde ürünler çok bereketli oluyor. Kar eriyip toprağa çok iyi işliyor ancak çok iyi giderken, yağmur zamanında pek yağmur yağmadı. Özellikle nisan yağmurları tam istediğimiz gibi olmadı. Belli bölgeler biraz kurak geçti ancak bazı yerlerde ve ürünlerde sıkıntı olmasına rağmen genelde her şey çok iyi. Güneydoğuda buğdayda kuraklıktan dolayı biraz sıkıntı var. Doğuda sıkıntı yok. Kar, yağmur eksikliğini giderdi. Verim çok iyi olacak, bir olumsuzluk olmazsa. Bu sene geçen yıla oranla daha iyi görünüyor.”

kuru-fasulye-gidahatti

Kuru gıdaya zam var mı?

Kuru gıda fiyatlarını etkileyen birden fazla etken bulunduğunu, bu sezon şartların tamamına yakınının üretici ve vatandaş lehine olduğunu kaydeden İstanbul Gıda Toptancı Tüccarları Derneği Başkanı Mustafa Karlı, ürünlerin fiyatlarının şu anda gayet uygun olduğunu ve geçen yıla oranla pek değişmediğini aktardı. Karlı, “Bu sene de vatandaşımızın yüzü kuru gıda konusunda gülecek inşallah” diye konuştu.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın