AB, Türkiye ve Balkanlara 1 milyar avro destek verecek

-
AB, Türkiye ve Balkanlara 1 milyar avro destek verecek

Avrupa Birliği (AB), aday ülkelerde reformların ve bölgesel kalkınmanın desteklenmesi için 1 milyar avroluk destek paketini kabul etti.

AB Komisyonu, katılım öncesi destek programları kapsamında Batı Balkanlara ve Türkiye’ye toplamda 1 milyar avroluk destek verecek.

Paket kapsamında, Arnavutluk’a 89.9, Bosna Hersek’e 37.2, Makedonya’ya 24.1, Kosova’ya 78 , Karadağ’a 25,1, Sırbistan’a 196.6, Türkiye’ye ise 255,1 milyon avro destek sağlanacak. Ayrıca, bölgedeki çok ülkeli yatırımların desteklenmesi için 277 milyon avroluk kaynak devreye alınacak.

Türkiye’ye sağlanacak 255.1 milyon avro kaynak ile demokrasi ve yönetim, temel haklar ve hukukun üstünlüğü, enerji, tarım ve kırsal kalkınma projeleri desteklenecek.

AB Komisyonu’nun Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn, konuyla ilgili değerlendirmesinde “Bu, üyelik sürecindeki ülkelerin siyasi ve ekonomik reform süreçlerinin desteklenmesi için uzun vadeli bir yatırım” ifadelerini kullandı.

Hahn, kabul edilen paketin AB’nin Türkiye ve Batı Balkanlara olan güçlü bağlılığını gösterdiğini ve bunun AB’nin istikrarı, güvenliği ve refahı için önemli bir yatırım olduğunu ifade etti.

http://ec.europa.eu/enlargement/instruments/overview/index_en.htm

http://europa.eu/rapid/press-release_IP-15-6299_en.htm

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın