650milyon$’lık şeker gibi fırsat

-

TÜGİS Başkanı Necdet Buzbaş, Ukrayna ile yaşanan kriz sonrası Rusya’nın bu ülkeden 650 milyon dolar değerindeki şekerleme ithalatını durduğunu hatırlatarak, “Güçlü olduğumuz bu alanda bizim için büyük fırsat var. Kaliteyi uygun fiyata sunarsak şansımız çok yüksek” dedi.
Türkiye Gıda Sanayi İşverenleri Sendikası (TÜGİS), 54. kuruluş yıldönümünü üyelerinin katılımıyla İstanbul’da düzenlediği bir toplantıyla kutladı. Toplantıda DÜNYA’nın sorularını yanıtlayan TÜGİS Başkanı Buzbaş, 2014 yılını gıda sektörü ve gıda sanayi açından değerlendirirken, sektörün 2015 beklentilerini de paylaştı.
Sektör 2014 yılında 86 milyon $ ciro yaptı

Gıda sektörünün 2014’ü yüzde 6 büyüme 152 milyar dolar ciro, gıda sanayiinin ise yüzde 10 büyüme, 86 milyar dolarlık ciro ile kapattığını belirten Buzbaş, “Sanayinin daha fazla büyümesinin iki nedeni var. Arz talep döngüsü içerisinde kırsaldan kente bir göçün olması, sanayi toplumuna doğru evrilmemiz, ambalajlı ürünlere taeabi artırıyor. Ayrıca, gıda sanayii daha hijyenik ve kayıtdışılığın daha az olduğu bir sektör. Tüm bunlar bu alanın daha hızlı büyümesini sağlıyor” dedi.
Taksit sınırlaması 8 milyar TL kaybettirdi

Geçen yıl 1 Şubat itibariyle banka kartları ile gıdada taksitli alışverişin yasaklanmasının 8 milyar TL’lik ciro kaybına neden olduğunu ve bunun büyümeyi düşürdüğünü vurgulayan Buzbaş, geçen yılki kuraklık ve sel gibi iklim değişikliklerinin hammade fiyatını aşırı yükselttiğini, bunun da işilenmiş gıda fiyatları ile enflasyonun artmasına neden olduğunu kaydetti. Meteorolojik tespitlere göre bu yıl iklim şartlarının iyi geçeceği ve rekolte düşüşü beklenmediğinden fiyat artışının da olmayacağı beklentilerini dile getiren Buzbaş, bu yıl dünyada mısır ve soya gibi gıda girdilerinde fiyatların yüzde 5 ila 7 geriye gideceğinin belirtildiğini kaydetti. Buzbaş, petrol fiyatlarındaki düşüşün taşımacılık maliyetlerini düşüreceğini ve bunun ihracata katkı yapmasını beklediklerini söyledi.
‘Tatile çıkamayan Ruslar iç pazarda tüketimi azaltacak’

2015’te Rusya’nın Türk gıda sanayiini iki yönlü etkileyeceğini ifade eden Buzbaş, şu açıklamayı yaptı: “Rusya’ya ihracatımız ve Rusya’nın buraya getireceği turist sektörde önemli etkiler yapacak. 152 milyar dolarlık gıda sektörü cirosu içinde 3.2 milyar dolar da turistin gıda harcaması var. Ancak Rusya’daki devalüasyon nedeniyle turist sayısı azalacağından bu ciro düşecek. Dolayısıyla bu açığı kapatmak için bizim oraya hızlı gitmemiz gerekiyor. Bunun için de devletler bazında sağlam anlaşmalar yapmak ve Rusya’daki büyük marketlerle çalışmak lazım. Rusya konusunda şansımızın yüksek olduğu alanlardan biri de şekerleme. Rusya Ukrayna’dan her yıl 650 milyon dolarlık şekerleme ithalatı yapıyor. Ukrayna krizi sonrası bu kesildi. Şekerleme bizim güçlü olduğumuz bir sektör. 650 milyon dolarlık ihracatı bizim yapmamız lazım. Bu ülkelerde kalite ve fiyat el ele gider. Fiyat konusunda rekabetçi olabilmeliyiz.”

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın