500 milyon dolarlık fuar

-
500 milyon dolarlık fuar

Seracılıkta düzenlenen en büyük fuarlardan Growtech Eurasia 2 Aralık’ta Antalya’da kapılarını açıyor. Avrupa’da seracılıkta birinci olan Türkiye’de düzenlenen fuara 32 ülkeden 650 firma katılıyor. Fuarda 500 milyon dolarlık iş hacmi hedefleniyor.

BU yıl G-20, Turkish Airlines Open Golf Turnuvası gibi çok büyük organizasyonların düzenlendiği Antalya, Avrupa’nın en büyük tarım fuarları arasında gösterilen 15’inci Growtech Eurasia’ya da ev sahipliği yapacak. Turizm sezonunda özellikle Rus turistlerde yaşanan yüzde 20’ye yakın turist kaybı sonrası bu tip organizasyonlar otelcilerin de rahat nefes almasını sağladı. Yaklaşık 80 bin kişinin ziyaret etmesinin beklendiği fuara, 32 ülkeden 650 firma katılırken otellerde de yer kalmadığı ifade edildi. 2-5 Aralık tarihleri arasında düzenlenecek Growtech Eurasia; Uluslararası Sera, Tarım Ekipmanları ve Teknolojileri Fuarı’nın geçen yıl 500 milyon dolarlık iş hacmi yarattığına dikkat çeken UBM EMEA İstanbul Fuarcılık Grup Direktörü Engin Er, fuara iş bağlantıları yapmak üzere 11 ülkeden 43 kişilik alım heyetinin katılacağı bilgisini verdi.

AVRUPA’DA BİRİNCİ

Fuarın örtü altı tarım yani seracılıkta dünya çapında önemli olduğunu söyleyen Engin Er, “Hollanda ve İspanya’da iki fuar daha var. Bizim fuarımıza göre çok küçük çaptalar. Dünyanın en büyük seracılık fuarlarından biri olduğumuzu söyleyebiliriz” dedi. Türkiye’nin tarım ürünlerinden sera üretiminde Avrupa’da birinci, dünyada yedinci sırada olduğunun altını çizen Er, “Seralarımızda en teknolojik ürünler kullanılıyor. Sera kurulumunda kullanılan birçok ürün ihraç ediliyor. Örtüaltı tarım da normal tarıma göre çok daha iyi noktadayız. Antalya ve çevresi seracılıkta ilk sıralarda yer alıyor. Güney ve orta Ege’de de sera yatırımları başladı. Buralarda termal ısıtma sistemleri kullanılıyor. Güney Doğu bölgesinde de seracılık yatırımları yapılıyor” dedi.

15 yıldır böyle doluluk görmedik

ANTALYA’da fuar alanına yakın olan şehir otellerinde yer kalmadığını söyleyen Engin Er, “600 oda 2 haftada doldu. Merkezden uzaklaştıkça dolan oteller de oldu. 15 yıldır görmediğimiz bir doluluk var şu anda Antalya’da. Bu dolulukta aynı tarihlerde düzenlenecek olan Altın Portakal’ın da etkisi var” diye konuştu.

http://www.hurriyet.com.tr/

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın