15 Eylül Uluslararası Demokrasi Günü… BM Genel Sekreteri hangi mesajı verdi?

-

15 Eylül Uluslararası Demokrasi Günü dolayısıyla bir mesaj yayınlayan BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, dünya genelinde demokrasinin onlarca yıldır görülmemiş derecede sıkıntılı bir dönem geçirdiğini söyledi. Guterres, “Gelecekte göç ve iklim değişikliğinin demokrasi için ne gibi sonuçlar doğuracağı iyi değerlendirilmeli” dedi.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 2007 yılında aldığı kararla, 15 Eylül’ü Uluslararası Demokrasi Günü ilan etti.

 

15 Eylül Uluslararası Demokrasi Günü

Dünyadaki tüm ülkelerde demokrasi, kalkınma, insan hakları ve temel özgürlüklere saygının yerleşmesi için yoğun çaba harcanılması gerektiği düşüncesinden hareketle alınan karar doğrultusunda, 2008 yılından bu yana 15 Eylül Uluslararası Demokrasi Günü olarak kutlanıyor.

“Demokrasilerin ortak özellikler paylaşmakla birlikte tek tip demokrasinin bulunmadığı ve demokrasinin hiçbir ülke ya da bölgeye ait olmadığı” görüşü teyit edilen Kararda, “Demokrasinin insanların siyasi, ekonomik, sosyal ve kültürel sistemlerini kendi özgür iradeleriyle belirleme ve bu sistemlere tümüyle katılma temeline dayalı evrensel bir değer olduğu” vurgulanmıştı.

antonio-guterres-gidahatti

BM Genel Sekreteri’nin mesajı

Uluslararası Demokrasi Günü dolayısıyla bir mesaj yayınlayan BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, dünya genelinde demokrasinin onlarca yıldır görülmemiş derecede sıkıntılı bir dönem geçirdiğini söyledi. Guterres, bu nedenle 15 Eylül Uluslararası Demokrasi Gününde, demokrasinin güçlendirilmesi ve karşı karşıya olduğu sorunlara çözüm yollarının araştırılması gerektiğini kaydetti.

Küresel seviyede hem ekonomik hem de siyasi eşitsizliklerle mücadele edilmesi gerektiğini belirten Genel Sekreter, demokrasilerin gençleri ve tüm kesimleri daha kapsayıcı hal almasını istedi.

Hiç kimsenin geride bırakılmadığı bir geleceğe ulaşmak için zorlu sorunlara çözümler bulunmasının şart olduğunu vurgulayan Guterres, gelecek kuşaklar için göç ve iklim değişikliğinin demokrasi açısından ne gibi sonuçlar doğuracağının iyi değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

Demokrasinin geleceği için taahhüt çağrısı!

Antonio Guterres, ayrıca, yeni teknolojiler üretirken bunların olası olumsuz sonuçlarının nasıl önlenebileceği, demokrasinin insanlara daha iyi bir yaşam ve hayallerine erişme imkanı sağlamak için yönetim şekillerinin nasıl daha iyi hale getirilebileceği gibi sorulara yanıtlar bulunmasının büyük önem taşıdığını sözlerine ekledi.

BM Genel Sekreteri mesajına, “Gelin Uluslararası Demokrasi Gününde, demokrasinin geleceği için güç birliği yapacağımız taahhüdünde bulunalım” diyerek son verdi.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın