Zumba yaparak, “Dengeli Beslen Harekete Geç” dediler!

-
Zumba yaparak, “Dengeli Beslen Harekete Geç” dediler!

İzmirli kadınlar, Dünya Hareket Gününde; ‘Dengeli Beslen Harekete Geç’ projesi kapsamında, dans ve fitnesi birleştiren Zumba ile obeziteye karşı harekete geçti. Gündoğdu meydanında Zumba yapan 500 kadın, eğlenerek egzersiz yapmanın mümkün olduğu mesajını verdi.

İzmirli kadınlar, Dünya Sağlık İçin Hareket Gününde önemli bir sağlık problemi olan obeziteye (şişmanlık) karşı farkındalık oluşturmak amacı ile Gündoğdu meydanında toplandı. İzmir Büyükşehir Belediyesinin ev sahipliğinde; Şenpiliç ve b-fit tarafından gerçekleştirilen Dengeli Beslen Harekete Geç projesi etkinliğine katılan yaklaşık 500 kadın, Zumba Eğitmeni Atakan Uğurlu eşliğinde Zumba yaptı. Yüzlerce kadının Zumba dansına, Gündoğdu meydanını dolduran kadın, genç, yaşlı, çocuk herkes eşlik etti.

dengeli-beslen-harekete-gec-gidahatti

Gündoğdu meydanında İzmirli b-fit kadınlarına Zumba yapmanın püf noktalarını uygulamalı olarak gösteren Dengeli Beslen Harekete Geç Projesi Zumba eğitmeni Atakan Uğurlu, “Modern hayat, teknolojik gelişmeler insanların hareketsiz kalmalarına yol açıyor. Bu da dünya genelinde ciddi bir sağlık sorunu olarak kabul edilen obezitenin artışı anlamına geliyor. Dünya Sağlık Örgütü, sağlığı ‘ruhen, fiziken ve sosyal yönden tamamen iyi durumda olmak şeklinde tanımlıyor. Ve yapılan araştırmalar da düzenli hareket ve egzersizin kronik hastalıkların oluşması ve engellenmesinde önemli rol üstlendiğine işaret ediyor. Obezite ile mücadelede en etkili yöntemin dengeli beslenme ve hareket olduğunu çok iyi biliyoruz. Bu nedenle Şenpiliç’in başlattığı Dengeli Beslen Harekete Geç’ Projesiyle İzmir Gündoğdu meydanındayız. Amacımız Dünya Hareket Gününde kadınlara egzersiz yapmaları için ilham vermek ve cesaretlendirmek” dedi.

Suyun geleceğini tartışıyorlar

dengeli-beslen-harekete-gec-egitimi-gidahati

Dengeli Beslen Harekete Geç

Yapılan araştırmalar, Türkiye’de erkeklerin yüzde 25’inin kadınların da yüzde 41’inin obez ya da aşırı kilolu olduğunu gösteriyor. Dünyadaki çocukların yüzde 20-25’inin obez olduğu ve bu çocukların yüzde 70’inin erişkinlikte de obez oldukları biliniyor.

Obezitenin dünyayı olduğu kadar Türkiye’yi de tehdit ettiği gerçeğinden yola çıkan Şenpiliç, 2015 yılında Dengeli Beslen Harekete Geç sloganıyla büyük bir sosyal sorumluluk projesi başlattı. Dengeli Beslen Harekete Geç kampanyası, ailelerinin beslenmesi konusunda kilit rol üstlenen kadınların dengeli beslenme ve egzersizin önemi konusunda bilinçlendirilmesini hedefliyor.

İzmirli üreticiye hayvan desteği

dengeli-beslen-harekete-gec-kadiköy-gidahatti

Kampanya kapsamında geçen yıl İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile İSMEK ve MEB’in destekleri ile İstanbul’da çeşitli devlet okullarında etkinlikler düzenlendi. Dengeli Beslen Harekete Geç kampanyası, 2016 yılında Sakarya’da Şenpiliç Mesleki ve Teknik Eğitim Anadolu Lisesi ile Kocaeli Büyükşehir, Eskişehir Büyükşehir ve İzmir Büyükşehir belediyeleri gibi işbirlikleri ile düzenlenen etkinliklerle hedefi doğrultusunda Anadolu’da yaygınlaştırılmaya başlandı.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir