Zika testi onay aldı

-
Zika testi onay aldı

ABD’li klinik laboratuvar hizmetleri sunan Quest Diagnostics firması dünyadaki ilk ticari zika testi için FDA’dan acil onay aldığını açıkladı. Bu sayede test kapasitesi arttırılarak tanı koyma hızının kısaltılması hedefleniyor.

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi’nin (FDA) verdiği bu onayın öncesinde Acil Kullanım Onayına sahip Zika kan testleri sadece Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinden (CDC) sağlanabilmekte ve sadece CDC onaylı laboratuvarlarda uygulanabilmekteydi.

Quest firması Perşembe günü yaptığı açıklama ile hazırladıkları yeni testi gelecek hafta içerisinde doktor kullanımı için hazır hale getireceğini bildirmişti.

Şu anda Quest’in yeni Zika testini kullanabilen tek laboratuvar Kaliforniya’da bulunan ve testin geliştirildiği referans laboratuvarı olurken, acil kullanım kararı sayesinde diğer laboratuvarlarda da kullanılmaya başlayacak.

Google, Zika için UNICEF’le işbirliği yapacak!

Quest’in Zika için moleküler testi virüsü sadece kanda ise tespit edebildiği için negatif bir sonuç kesinlikle Zika enfeksiyonu bulunmadığı anlamına gelmiyor. Ancak devamında yapılacak serolojik testler ile kesin sonuca ulaşılabiliyor. Firma bu testlerin de hazırlanması için çalışmalara başladığını bildirmiştir.

Zika-virus-gidahatti

Zika virüsü nedir?

Flaviviridae virüs familyasının ve Flavivirus cinsinin bir üyesi olan Zika virüsü, insanlarda Zika ateşi veya Zika hastalığı olarak bilinen hastalığa neden oluyor. İnsanlara sivrisineklerden ve cinsel yoldan geçtiği belirten hastalık, ilk kez Nijerya’da tespit edildi. Virüs hamile kadınlarda bulaştığında bebeklerde anomaliler görülmesine yol açıyor.

Afrika, Amerika, Asya ve Pasifik’te yayılmış ve 2015’te Orta ve Güney Amerika’da yaşanan salgının başlıca belirtileri, ateşli kas ağrıları, döküntüler, halsizlik, yorgunluk ve kusma. Dünya Sağlık Örgütü, 2016’da 33 ülkeye yayıldığı saptanan virüse karşı acil durum ilan ederken, zika virüsüne karşı bir aşı geliştirilebilmesi için en az 10 yıla ihtiyaç olduğu açıklandı.

“Tavukta arsenik” iddiasına, bakanlıktan yalanlama

Virüsün Aedes cinsi bir sivrisinek türü ile yayıldığı belirtilirken, zamanla cinsel yolla da bulaştığı duyuruldu. Bugüne kadar birçok bebeğin ölümüne de yol açan virüs yüzünden çok sayıda bebek “mikrosefali” denen küçük kafa anomalisi ile doğuyor. 1947 yılında ilk olarak Güney Afrika’da maymunlarda görülen ve daha sonra insanlarda da tespit edilmeye başlanan zika virüsü, son bir yıl içerisinde Brezilya’da başlayarak yayılım gösterdi.

zika-virusu-ve-mikrosefali-gidahatti

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir