Zeytinyağında bu yıl rekolte düşük fiyatlar yüksek

-


Zeytinyağında bu yıl rekolte düşük fiyatlar yüksek

Sanayi kenti İzmir’in Aliağa ilçesinde zeytin hasadı sona ererken, işletmeciler, bu yıl rekoltenin düşük ve fiyatların yüksek olduğunu ifade etti.

Aliağa ilçesi, son yıllarda sanayisinin yanında tarımdan da adından söz ettirmeye başladı. Bölgede başlayan ve son yıllarda ilgi gören zeytincilik, vatandaşların önemli geçim kaynaklarından biri haline geldi. Şakran, Güzelhisar, Çaltılıdere, Samurlu ve Helvacı yöresindeki çiftçiler de zeytin hasadını tamamladı. Ağaçlardan bin bir zahmetle toplanan zeytinler ise yağa dönüştürülmesi için fabrikalara gönderilirken, ilçede bulunan zeytin işleme tesisleri ülke ekonomisine önemli katkılar sağlıyor. Zeytinyağında markalaşmayı hedefleyen Aliağalı çiftçilerin, Aliağa Belediyesi ile işbirliği yaparak zeytinyağının tüketimini arttırmaya yönelik çeşitli kampanyalar hazırladığı öğrenildi.

REKOLTE DÜŞTÜ, FİYAT YÜKSELDİ
Aliağa’da 15 yıldır zeytinyağı fabrikası işletmeciliği yapan Özer Kaya, yörede bu yıl geçen yıla oranla zeytin kalitesinin yüksek; ancak rekoltenin düşük olduğunu söyledi. Zeytinyağı üretiminin Türkiye genelinde de bu yıl beklenenin çok altında kaldığına dikkat çeken Kaya, “Bu sezon ülke genelinde olduğu gibi yöremizde de düşüş görülüyor. Üretimde 2014’e göre; yüzde 60’lık bir düşüş yaşıyoruz” dedi. Yaşanan olumsuz hava şartlarının zeytinyağı üretiminde büyük düşüşe neden olduğunu ve düşüşün fiyatlara yansıdığını anlatan Kaya, 2014 yılında litresi 8-10 TL’ye satılan zeytinyağının bu yıl 25 TL’ye alıcı bulabildiğini belirtti. Üretimdeki düşüşten kaynaklanan fiyat artışı sayesinde müstahsilin zarar etmediğini anlatan Kaya, ülke genelinde yaşanan düşüşün tüketiciye olumsuz yönde yansıdığının altını çizdi.

(İHA)

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın