Zeytinyağı sektörünün yeni markası

-
Zeytinyağı sektörünün yeni markası

Kuveyt’in en büyük gruplarından Murabahat Yatırım’ın Türkiye yapılanması Mresco Türkiye, Olivoyage markasıyla zeytinyağına sektörüne de iddialı bir giriş yaptı.

Türkiye’de çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren, tarım ve gıda sektöründe de yatırımlar yapacağını duyuran Mresco Türkiye, bu doğrultuda ilk adımı Olivoyage markasıyla zeytinyağı üreterek attı.

olivoyage-zeytinyagi-gidahattiZeytinyağı sektöründe de iddialı

Mresco Türkiye CEO’su Oya Zingal liderliğinde, zeytinyağı sektöründe yapılan yatırımda, hedefler hayli iddialı.

“Murabahat Yatırım’ın tarım sektöründe de arayışları başlayınca aklıma ilk gelen zeytin ve zeytinyağı oldu” diyen Zingal, bu doğrultuda hemen arayışlara başladı. Yeni yatırıma bilimsel bir şekilde yaklaşmak isteyen Zingal, zeytinyağı üretiminde önde gelen ülkelerden İtalya’da Toscana vadisinde bazı kurs ve eğitimlere katıldı.

Türkiye’de de bu konuda önde gelen şirketlerde ve yerel olarak çalışan butik işletmelerde gözlem ve incelemelerde bulunan Oya Zingal, çevre ve ortam koşulları, lojistik kolaylıklar ve en önemlisi zeytinlerin kalite ve nefaseti açısından en uygun bölge olarak Geyikli’de karar kıldı.

oya-zingal-gidahatti

Mresco Türkiye CEO’su Oya Zingal

Şirket, başlangıç olarak satın aldığı zeytinliklerle 2016 yılında faaliyete başladı. İlk yıl için satın aldıkları yerlerin bakımsızlığı nedeni ile verimin fazla olmadığını belirten Zingal, ancak çıkan ürünün nefaseti, yurt içi ve yurt dışından gelen övgülerin kendisine bu işte ilerleyebileceklerini gösterdiğini söyledi. Oya Zingal, şöyle devam etti:

“Kısa sürede gerçekleştirdiklerimiz; markamızın da ismi olan Olivoyage – Zeytin Yolculuğunun sadece başlangıcı. Hedeflerimiz arasında öncelikle bir sıkım tesisi ve zeytinyağlı yemeklerden oluşan bir tadım yeri kurulması var. Sonraki yıllarda ise agro turizme yönelik tesisler ve bir zeytincilik akademisi ile bölgeyi zeytin ve zeytinyağı alanında dünyanın önde gelen isimlerinden biri haline getirmeyi planlıyoruz. Hedefim yaşam yolculuğumun son kısmını burada sonlandıracak şekilde tüm gayretlerimi buraya yönlendirmek olacak.”

mresco-turkiye-logo-gidahattiMresco Türkiye

Mekke’de bulunan dairelerini Türkiye Umre yolcularına uzun dönemli kiralamak amacıyla kurulan Mresco Türkiye, 2008 yılında sektöre giriş yaptı. Konjonktürün değişmesi ve Körfez vatandaşlarının Türkiye’ye ve Türk insanına sempatisi sebebiyle Körfez ülke vatandaşlarına gayrimenkul satışı iş kolunun büyük bir kısmı haline gelen şirket yatırımlarını Türkiye’ye kaydırarak, farklı sektörlerde yatırım yapmaya başladı.

Bir taraftan kendi yatırımlarını yaparken, Türkiye’ye gelmek isteyen Körfez sermayesine de danışmanlık yapan Murabahat ve Mresco Türkiye’nin 1.3 milyar dolar portföy büyüklüğü ve 600’a yakın çalışanı bulunuyor. Bu portföye, Türkiye haricinde Mısır’da, Mekke’de ve Kuveyt’te sahip olan grubun gayrimenkul dışında, perakende, gıda ve IT sektörlerinde de yatırımları var.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir