Zeytinyağı fiyatları üreticinin yüzünü güldürdü

-


Zeytinyağı fiyatları üreticinin yüzünü güldürdü

Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Birliği Ortaklar Tarım Satış Kooperatif Başkanı Acar, geçen yıl 9 lira 90 kuruş olan zeytinyağının bu yıl 17 liradan satıldığı söyledi.

Aydın’ın Germencik ilçesindeki S.S. 94 Nolu Ortaklar Zeytin ve Zeytinyağı Tarım Satış Kooperatifi Başkanı İsmail Acar, zeytinyağı fiyatının üreticilerin yüzünü güldürdüğünü belirtti.

Acar, Ege Bölgesi’nde zeytin rekoltesinin düştüğünü ancak fiyatların yüksek olmasının üreticileri sevindirdiğini belirtti.

Geçen yıl 9 lira 90 kuruş olan zeytinyağının bu yıl 17 liradan satıldığına işaret eden Acar, rekoltedeki düşüş nedeniyle talebin yüksek olacağını, dolayısıyla fiyatların artabileceğini ifade etti.

Geçen yıl yaklaşık 3 milyon kilogram zeytin sıktıklarını söyleyen Acar, şu bilgileri verdi:

“Bu yılki beklentimiz 1-1,5 milyon kilo. Geçen yıla göre rekolte, bölgemizde yüzde 50 civarında düştü. Baktığımızda çevremizdeki düz arazilerde hiç zeytin yok. Dağlık bölgelerde ürün var. Bizde bu ürünleri sıkmak için çaba harcıyoruz. Bu yılki zeytinyağı fiyatları piyasanın üstünde. Tariş ortaklarının yüzü gülüyor. Ayrıca bu yıl tane zeytin alımlarına da başladık. Ağaçtan ilk elden toplanan zeytinin kilosunu 2,5 lira olarak belirledik. Zeytinyağı artarsa bunun fiyatını da artıracağız. Ortağımızı mağdur ettirmeyeceğiz. Zeytinini Tariş’e teslim eden ortaklarımız için ayrıca 20 kuruş daha işletme teşvik primi veriyoruz.”

Acar, Tariş olarak piyasada rekabeti kontrol altına tutmaya çalışan bir kooperatifçilik anlayışıyla hareket ettiklerini sözlerine ekledi.

http://www.dunya.com/

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir