Zeytin üretiminde gerileme var

-

Zeytin ve zeytinyağı sevenlere kötü bir haberim var. Bu yıl tane zeytin ve zeytinyağı üretimi geçen yılın da altında kalacak. Zeytin ve zeytinyağı fiyatları artmaya devam edecek.

Son 10 yılda dikilen yaklaşık 80 milyon ağaçla zeytin ağacı sayımız 170 milyona yaklaştı. Zeytinciler ağaç sayısı bakımından Türkiye’nin, İspanya’dan sonra dünyanın en büyük ikinci zeytin ağacı varlığına sahip olduğunu belirtiyorlar ama  tane zeytin üretiminde de zeytinyağı üretiminde de dünya pazarlarında öne çıkamıyoruz.

Ağaç sayısı artıyor. Zeytin üretimi düşüyor.

Son üç yıldan beri küresel ısınma ve olumsuz hava koşullarının etkisiyle üretimde gerileme başladı.

Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi (UZZK) koordinatörlüğünde oluşturulan “Zeytin ve Zeytinyağı Rekoltesi Ulusal Resmi Tespit Heyeti”nin raporuna göre, 2015-2016 sezonunda zeytin üretimi 1 milyon 108 bin ton olacak. Zeytinyağı üretiminin ise 143 bin 115 ton olması bekleniyor.

Gerileme büyük

Tane zeytin üretiminde geçen yıla göre yüzde 5, zeytinyağında ise yaklaşık yüzde 16 gerileme var.

Ülke genelinde ağaç başına ortalama 7.6 kilogram tane zeytin verimi bekleniyor. Ağaç başına verim, geçen yıla göre yüzde 21 oranında düşük. Ağaç başı verim 9.6 kg. tane zeytinden 7.6 kg. tane zeytine  geriliyor.  Ağaç başına 2 kilo verim kaybı var.

Toplam tane  zeytin üretiminde  geçen yıla göre  yüzde 5.2 oranında, 61 bin ton dolayında azalma tahmin ediliyor.

2015-2016 sezonunda tahmin ağaçlardan toplanacak 1.1 milyon ton tane zeytinin 397 bin tonu sofralık zeytin olarak değerlendirilecek, kalanıyla zeytinyağı üretilecek.

Zeytinyağı fiyatı artacak

Yağlığa ayırılacak zeytindeki azalma sonucu, geçen yıla göre yüzde 15.9 oranında daha az zeytinyağı elde edilebilecek. Bunun anlamı, zeytinyağı üretiminin 26.8 bin ton azalarak 143.1 tona gerilemesidir.

2014-2015 iş yılında fiyatların sürekli yükseleceği beklentisiyle devreden zeytinyağı stokunun yaklaşık 20 bin ton seviyesinde olduğundan söz ediliyor.

Bu durumda, devreden stokla birlikte 2015-2016 sezonunda piyasaya çıkacak toplam zeytinyağı miktarının 163 bin ton olduğu anlaşılıyor.

Biz 200 bin ton zeytinyağı tüketiyorduk. Kişi başı ortalama 2 kg zeytinyağı tüketerek 140-145 bin tonunu içeride kullanıyor, kalanını ihraç ediyorduk. İçeride kişi başı zeytinyağı tüketimi artıyor. Buna karşılık yıllık üretim 140 bin tonlara geriledi. Bu gidişle ihraç edecek zeytinyağı bulamayacağız, içerideki talebi karşılamak için zeytinyağı ithal edeceğiz.

http://www.milliyet.com.tr/

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir