Yumurtada “Organik” oyunu!

-
Yumurtada “Organik” oyunu!

Tüketicilerin “Doğal, organik beslenme” talebini paraya çevirmek isteyenlerin, Yumurta Tebliği gereği üretici firmaların “kirli” diye yumurta kolilerine koymadıkları yumurtaları “Organik” diye tüketicilere sundukları bildirildi.

Son dönemde gıdalarda yaratılan bilgi kirliliğinin tüketicilere verdiği zararın en güzel örneklerinden birisi de yumurtada yaşanıyor. Denetimli tesislerde üretilen yumurtalara karşı “Gezen tavuk yumurtası” yenilmesi önerisiyle tüketiciyi yanlış yönlendiren isimler, “Organik” adı altında yumurta satışlarını cazip kılıyor. Ancak yumurta üreticileri, “Organik yumurta, gezen tavuk yumurtası” adı altında üç kat fiyatla satılan yumurtaların, gerçekte kendilerinin “kirli” diye koliye koymadıkları yumurtalar olabileceğini belirterek, sadece organik ürün sertifikası ve TR işletme numarasıyla satışa sunulan yumurtaların, denetimden geçtiğini ve organik yumurta olduğu uyarısında bulundular.

Türkiye, yumurta ihracatında dar alanda paslaşıyor!

yumurta-uretimi-gidahatti

Ankara’da bir grup gazeteciyle bir araya gelen Yumurta Üreticileri Merkez Birliği (YUM-BİR) Başkanı Hasan Konya, geçen yıl yaşanan kuş gribi nedeniyle krizin eşiğine gelen sektörün bir yandan da kayıt dışı üretimin yarattığı haksız rekabetle uğraştıklarını söyledi.

yumbir-hasan-konya-gidahatti

Toplantıya katılan gazetecilere yumurta sektöründe yaşanan sıkıntıları detaylarıyla anlatan Hasan Konya, “Kayıtsız, onaysız, üretim standartları yerine getirilmeden üretilen yumurtalar, yumurta ve etiketleme tebliğine aykırı olarak pazarlanıyor. Bu tür işletmelerin kim tarafından kurulduğu, nerede üretim yaptığı ve bu ürünlerin kime hangi koşullarda pazarlandığını bilmek mümkün değil” dedi.

Organik yumurta aldatmacası

Gıda güvenliğine ve yasalara uygun olarak üretilen organik yumurta sayısının ise sadece 50 milyon adet olduğuna dikkat çeken Yumurta Üreticileri Merkez Birliği YUM-BİR Başkanı Hasan Konya, “Organik, köy yumurtası, gezen tavuk yumurtası” gibi adlarla kayıt dışı yumurta üreten işletmelerin elinde de 20 milyon adet tavuk olduğu tahminini dile getirdi. Denetim yetersizliği ve yanlış bilgilendirme nedeniyle tüketicilerin aldatıldığını kaydeden Konya, yumurtada organik hilesi konusunda şunları söyledi:

Mehdi Eker’e tavuk heykeli

yumurta-gidahatti

“Yumurta Tebliği gereği, dışı kirli kalan yumurtalar koliye konulamıyor. Bazı kişiler bizim koliye koyamadığımız yumurtaları satın alıp semt pazarlarında, sokaklarda ‘gezen tavuk yumurtası, organik köy yumurtası’ diye satıyor. Tüketici de yumurtanın kirli görüntüsüne, samana, sepete aldanıp 12-13 kuruşluk yumurtaya 75 kuruş, hatta 1 lira ödüyor.”

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir