Yumurta satışında tarih açmazı

-
Yumurta satışında tarih açmazı

Satışa sunulan yumurtaların üzerine işletme numarası ile yumurtlama tarihinin basılması zorunluluğuna uyum için üreticilere tanınan bir yıllık süre, 20 Aralık’ta doluyor. Uygulamaya henüz hazır olmayan üretici, erteleme istiyor.

Yumurta-www.gidahatti.comGıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın 20 Aralık 2014 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Türk Gıda Kodeksi Yumurta ve Yumurta Ürünleri Tebliği ile yumurtalara işletme numarası ve yumurtlama tarihinin basılması zorunluluğu da getirildi. Tebliğin “Etiketleme ve İşaretleme” başlıklı maddesi, “A sınıfı yumurtada işletme ve kümes numarası ile yumurtlama tarihi kolayca görülebilir, okunaklı ve en az 2 mm yükseklikte olacak şekilde yumurta kabuğu üzerine damgalanır. İşletme numarası damgalanırken, il trafik kodu ve işletmeye özgü kod arasında bulunan ve bilgisayar destekli veri tabanında işletme numarasını 14 haneye tamamlamak için kullanılan sıfırlar damgalanmayabilir. Yumurtlama tarihi gün, ay, yıl olarak (Örnek: YT:1/1/2015 veya YT:1/1/15 ) damgalanır” hükmünü içeriyor.

Geçici madde ile de Tebliğin yayımı tarihinden önce faaliyet gösteren gıda işletmecilerine, bir yıl içerisinde yeni hükümlere uyma zorunluluğu getirildi.

Mevcut uygulamada sadece ambalajın üzerine son tüketim tarihi yazılması zorunluluğu bulunuyor. Tebliğ ile getirilen uygulamada bir erteleme olmadığı takdirde, A sınıfı yani doğrudan insan ve gıda sanayine satışı yapılan yumurtalar, yumurtlama tarihinden itibaren en fazla 21’nci güne kadar satış için raflarda tutulabilecek. Yumurtlama tarihi 21 günü geçen yumurtalar raflardan toplanacak. Böylece 28 günlük son tüketim tarihine kadar en az 7 günlük süre bırakılmış olacak.

Yumurta sektörü hazır değil

Tebliğ ile üreticilere uyum için tanınan bir yıllık süre, 20 Aralık 2015 tarihinde doluyor. Bu tarihten sonra damgasız veya eski tarihli yumurta satanlara 10 bin lira ceza kesilecek.

Büyük üreticiler tebliğ hükmüne uyum sağlasa da, %80 üreticisi küçük işletme olan sektörde, fiyatı binlerce avroyu bulan yumurta kabuğuna ikinci satır yazıyı yazacak makine, özellikle küçük üreticilere pahalı geliyor. Sektör temsilcileri, bunun yanı sıra arz fazlası nedeniyle yumurtlama tarihinin basılması halinde milyonlarcasının iade edileceğine dikkat çekiyorlar.

Bu gerekçelerle uygulamanın ertelenmesi talebiyle Bakanlığa başvuran yumurta üreticileri, henüz sonuç alamadılar.

Milliyet’e konuşan Yumurta Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Hasan Konya, yumurtanın oluştuktan 45 güne kadar insan sağlığına hiçbir zararı olmadığına dikkat çekerek, 21 gün sınırının iç piyasada arz fazlasıyla milyonlarca yumurtanın ‘iadeye’ düşeceğini söyledi. Buna göre raflarda 21 günlük tüketim tarihi dolmuş olan yumurta toplanıp iade edilecek, bu yumurtalar ise ‘likitçiler’ denilen likit pastörize yumurta satan yerlere yüzde 70-80 düşük fiyata satılacak.

Bakanlıkla görüşmelerinde fiyatı binlerce avroyu bulan yazı makinelerinin küçük işletmeciyi iflasa götürebileceğini ilettiklerini kaydeden Konya, “Üreticilerin yüzde 80’i küçük işletme. ‘Bunu kaldıramazlar, bize bir yıl daha verin’ dedik, düşüneceklerini söylediler” dedi.

Büyük işletmelerin yumurtlama tarihini yazmaya başladıklarını belirten Konya, küçük işletmelerin ise eğer süre verilirse belki tek depoda, tek marka üzerinde toplanıp satış yapmayı düşünebileceklerini ya da aynı şekilde ihracata yönelmeyi tercih edebileceklerini bildirdi.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın