Yulafla enerjik olun

-
Yulafla enerjik olun

Taylan Kümeli

Çinliler yulafın zindelik verici özelliğini binlerce yıl önce keşfetmiş. Romalılar onu enerji depolamak için sofralarından eksik etmemiş. Savaşçı Vikingler efsanevi fiziki güçlerini yulaf ezmesiyle hazırlanan ‘porridge’ adlı kahvaltılığa borçlu olduklarını sık sık dile getirmiş. Yulaf, günümüzde de pek çok derde deva olan bir tahıl…

Düzenli olarak tüketildiğinde vücudu tazeleyip yeniden yapılandıran yulaf, enerji verici özelliği nedeniyle sınavlara hazırlanan öğrencilere, bebek bekleyen anne adaylarına, sporculara, soğuk havalarda çok üşüyen kişilere, sık sık hastalanan küçük çocuklara, büyüme çağındaki miniklere ve iyileşme dönemindeki hastalara tavsiye ediliyor…

Her öğünde tüketin

Yulaf piyasada un, ezme, yulaf tanesi, yulaf ekstresi, müsli ve kahvaltı gevreği olarak satılıyor. Un halindeki yulafla ekmek ya da hamur işi çeşitleri hazırlayabilirsiniz. Bunu, hazırladığınız köftelere de ilave edebilirsiniz. Kahvaltı gevreği şeklindeki yulafı ılık sütle yiyebilir, ezme şeklindeki yulafla ise değişik muhallebiler hazırlayabilirsiniz. Güne iyi başlamak için sütle karıştırılmış yulaflı müsli yiyin. Öğle öğününde ise besleyici, doyurucu, aynı zamanda da hafif olan yulaf köftesini tercih edin. Bu köfteyi; beş çorba kaşığı un, beş çorba kaşığı yulaf unu, bir adet yumurta ve tuzu karıştırıp kızgın yağa kaşık kaşık ilave ederek kızartabilirsiniz. Akşamları rahat uyumak için ise yatmadan önce yulaflı çay içebilirsiniz.

kan-sekeri

Kan şekerini dengeliyor

Yulaf içeriğindeki beta-glukan sayesinde bakteriyel enfeksiyonlara karşı bağışıklık sisteminin cevabını arttırır. Beta-glukan aynı zamanda diyabet üzerine de faydalı etkiye sahiptir. Tip 2 diyabetli bireylerde yulaftan zengin bir beslenmenin kan şekerini daha iyi dengelediği gözlenmiştir. Güne yulaf gibi kan şekerini dengeleyici bir besinle başlamak gün boyunca kan şekeri kontrolünün sağlanmasına yardım eder. Magnezyum vücudun glikoz ve insülin salınımında görev alan 300’den fazla enzimin salınımı için gerekli önemli bir mineraldir.

Çocuklar için de faydalı

Yulaflı besinlere, çocuklarınızın beslenmesinde de mutlaka yer vermelisiniz. Çocuklar gün boyunca çok enerji harcar ve genelde abur cuburla karın doyururlar. Anneler de okula giden çocuklarının nasıl beslendiklerini kontrol etmekte zorlanır. Besin değeri çok yüksek olan yulaf, özellikle büyümekte olan enerjik yapılı minikler ve sık sık hastalanan çocuklar için son derece önemli bir besindir. Çünkü büyüme hormonu olarak bilinen ‘auxina’ hormonunun üretimine katkıda bulunur. İçeriğindeki zengin aminoasitler, bitkisel proteinler ve nişasta sayesinde ise vücudun tüm işlevlerinin mükemmel bir şekilde düzenlenmesine yardımcı olmaktadır. Yulaf içeriğindeki kalsiyum ve fosforla, çocuklardaki kemik oluşumunu hızlandırır ve kemikleri güçlendirir. Tüketimi, diş sağlığı açısından da çok yararlıdır.

Kötü kolesterolü düşürüyor

Kolesterol çoğu besinde bulunan bir maddedir. Birçok yönden vücut için yararlı olmakla birlikte, kanda bulunan yüksek kolesterol plak oluşumuna yol açar. Bu plaklar zamanla arterlerin iç duvarlarına bağlanarak gelişir ve kalp krizi veya felce yol açabilecek damar tıkanıklıklarına neden olur. Yulaf ezmesi gibi kolesterol seviyesini düşürmeye yardımcı olan yiyecekler kalp ve damar sağlığını arttırmanın en güzel yoludur. Yulafın kolesterolü düşürmesinin nedeni, içerisinde yüksek miktarda çözünebilir lif olmasıyla ilgilidir. Çözünür lifler vücut tarafından sindirilebilir değildir. Bunun yerine, ince bağırsağa girdiğinde yoğun bir jel halini alır. Bu jel çok yavaş bir şekilde ince bağırsak yolundan geçerek kolesterol gibi birçok maddeyi yakalar. Kolesterol bu jelin içine sıkıştığı için, ince bağırsak duvarlarıyla temas etmez ve böylece vücut tarafından emilemez. Bu çözünür lif jel daha sonra kolesterolle vücut tarafından atılır.Yüksek kolesterolü olan kişiler yüksek miktarda çözünebilir lif içeren besinler tüketmeli, aktivite sıklığını artırmalı, kolesterol tüketimini azaltmalı ve kolesterol düşürücü ilaçlar kullanmalıdır.

www.sozcu.com.tr

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın