Yüksek sesle konuşanlar DİKKAT!

-
Yüksek sesle konuşanlar DİKKAT!

İki haftadan uzun süre ses kısıklığı yaşayan kişilerin mutlaka uzman bir doktora muayene olması gerektiği belirten Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. İsmail Özdemir,  bu tür ses kısıklığının ses teli enfeksiyonu ve o bölgede gelişen kanserin habercisi olabileceğini bildirdi. Ses teli hastalıkları tanı ve tedavisi hakkında önemli bilgiler veren Özdemir,  sesini yüksek seviyelerde kullanan liderler ve şarkıcıların, ses teli hastalıkları açısından risk altında olduklarını vurguladı.

Prof. Dr. Özdemir, konuşurken boyun damarları belirginleşen, liderlik hevesi olan, büyüklerine sesini duyurmaya çalışan çocuklarda ses teli nodülü gelişebileceğine dikkat çekerek, “Çocuklarda ses telindeki nodül ses terapisi ile düzeltilebilir, genellikle operasyona gerek olmaz. Kişi yetişkin ise ve ses tellerinde oluşan nodül belli bir büyüklüğü geçmişse ameliyat planlanır. Ancak nodüllerin yeniden oluşmaması amacıyla ses terapisi uygulanması gerekir” dedi.

cocuklarda-bagirma-gidahatti

‘Kanser ses kısıklığıyla erken tanınabilir’

Ses telinde oluşan iltihap, enfeksiyon ve ödemin de ses kalitesini bozabileceğini vurgulayan Özdemir, şunları kaydetti: “Bu rahatsızlık ilaçla tedavi edilebilir. Ameliyat sonrasında da ses kısıklıkları olabilir. Anestezi tüpünün oluşturduğu travmalar, guatr cerrahisinde ses telini hareket ettiren sinirde oluşan problem ses kısıklığına yol açabilir. Reflü hastalığı da ses kısıklığı yapan neden olabilir. Tümör de ses teli rahatsızlıklarına neden olabilir. Özellikle sigara içen kişilerde gırtlak kanseri başlangıcı olan lezyonlar olabilir. Bu lezyonlar muayene sırasında görülebilir. Biyopsi alınarak teşhis ve takip edilir. Hastaya sigarayı bıraktırarak bu hastalığı tedavi etme şansı vardır. Ses telinde oluşan kanserler ses kısıklığı nedeniyle erken tespit edilebilir”

ses-kisikligi-gidahatti

Cerrahi ve radyoterapi tedavisi

Ses tellerinde oluşan gırtlak kanserinde biyopsi alıp teşhis ettikten sonra uygun hastalarda cerrahi, bazı hastalarda radyoterapi ile başarılı bir şekilde tedavi edilmesinin mümkün olduğunu belirten Dr. Özdemir “Bu tedaviden sonra hastanın sigarayı bırakması gerekir. Eğer bırakmazsa aynı noktada olmasa bile başka yerlerde hastalık nükseder. Ses kısıklığı rahatsızlığının iki haftayı geçmesi halinde bir kulak burun boğaz uzmanına muayene olunması gerekiyor.” diye konuştu.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın