Yoğun çalışanlar için pratik ve sağlıklı beslenme tüyoları

-
Yoğun çalışanlar için pratik ve sağlıklı beslenme tüyoları

Uzun çalışma saatleri ve yoğun iş temposunun kişileri ne yediğinin farkına varmadan sağlıksız beslenmeye ittiğini belirten Doç. Dr. İsmet Tamer, “iş yerinde her gün yenen yarım simit, yıl sonunda fazladan yaklaşık 2 ile 4 kilo almanıza neden olur. Bu durumdan korunmak için bir önceki akşam sadece 5 dakikanızı ayırarak iş yerinde ertesi gün tüketebileceğiniz sağlıklı alternatifler yaratmanız mümkün” dedi.

ofis-calisanlari-beslenme-2-gidahattiİş yerlerinde yoğun iş temposu nedeniyle genellikle çalışanların sağlıksız gıdalara yöneldiğini belirten Doç. Dr. İsmet Tamer, çalışanlar için pratik ve sağlıklı beslenme önerilerini şöyle sıraladı:

Sabahları badem, ceviz, kuru kayısı tüketin

“Sabah işe geldikten sonra badem, ceviz, kuru kayısı, incir veya erik kurusu ile kendinizi şımartabilirsiniz. Unutmayın susamlı normal boy bir simit, yaklaşık 4 dilim ekmeğe bedeldir ve siz o simidi bir arkadaşınızla paylaşsanız bile, her gün yenen yarım simit, yılsonunda fazladan yaklaşık 2 ile 4 kilo almanıza neden olur!

Beslenme-konusundaki-hatalar,-bilim-sayesinde-asiliyorKendinize sağlıklı atıştırmalıklar hazırlayın

Bir gece önceden yıkayıp buzdolabınıza koyduğunuz havuçları uzunlamasına dilimleyin, salatalıkları sabah soyup dilimlemek üzere hazırlayın, yanında düşük kalorili ve hazmı kolay, hatta sindiriminize yardımcı olabilecek krakerler ve onlara eşlik edecek az yağlı peynir dilimlerini; mevsimine göre muz, portakal, mandalina ya da her mevsim kolayca bulabileceğiniz elma dilimlerini gün içerisinde tüketebilirsiniz.

Su ve vitamin değerleri yüksek alternatifler tercih ederek hem bedeninizi, hem de zihninizi enerjik kılabilir bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz.

Yağlı ve ağır kızartmadan uzak durun

Dışarda yemek zorundaysanız internette birazcık dolaşırıp, yakınlarda yürüme mesafesinde mutlaka size hitap eden, beslenme alışkanlıklarınıza uygun, sağlıklı ve dengeli beslenme düzeninizi bozmayacak mekanlar gözünüze çarpacaktır.

Biraz çaba ile öğle yemeğinizde protein, vitamin ve lif ihtiyacınızın bir kısmını karşılayacak, ayrıca günlük enerji gereksiniminiz için bir menü oluşturabilirsiniz. Güzel bir mevsim salatası, içinde birkaç tane kızarmış tam tahıllı veya kepek ekmeği parçası, üzerinde peynir rendesi ya da az yağlı peynir seçeneklerinden hazırlanmış ızgara hellim veya köfte, yanında az yağlı yoğurt ya da ayran bu menülere örnek olabilir.

Siz siz olun öğlen yemeklerinde yağlı, ağır kızartmadan uzak durun!

ofis-calisanlari-beslenme-gidahattiBir önceki akşamdan ertesi güne hazırlık yapın

Akşamdan yıkayıp doğradıktan sonra kapalı sağlıklı kaplarda buzdolabında sakladığınız malzemelerle ertesi sabah sadece 5 dakikada lezzetli yiyecekler hazırlayabilirsiniz. Tam buğday ekmeği dilimi üzerinde az yağlı peynir, salatalık veya kıvırcık yaprakları, likopenden zengin taze domates dilimleri, belki de bir önceki akşam yemeğinden kalmış haşlanmış tavuk göğüs etinden birkaç söğüş dilim ve onları daha da lezzetli hale getiren doğal yolla kurutulmuş kırmızıbiber parçacıkları, siyah zeytin dilimleri ile hazırlanmış bir sandviç ya da buzdolabında saklanmış bulgur pilavı, soğuk makarna ve zeytinyağlı çeşitlerinin yanında az yağlı yoğurt veya ayran sağlıklı ve pratik bir öğüne örnek gösterilebilir.

Yiyeceklerinizi uygun koşullarda saklayın

İşyeriniz evinize çok uzaksa ya da işyerinde götürdüklerinizi saklayabileceğiniz bir buzdolabı yoksa sorun yaşayabilirsiniz. Gıdalar yeterince soğukta saklanmadıkları takdirde ancak 2 saat kadar dayanabilirler, bu süreden sonra bakteri üremesi nedeniyle besin zehirlenmeleri söz konusu olabilir. Aynı durum işyerindeki buzdolapları düzenli ve uygun şekilde temizlenmedikleri hallerde de ortaya çıkabilir.

 ABD’de yapılan bir çalışmada insanların %20’sinin işyerlerindeki buzdolaplarının gerektiği gibi temizlenip temizlenmediğinden haberleri bile olmadığını ortaya koydu! Üstelik temizleme bezi, bulaşık süngeri gibi mikrop yuvaları da cabası! En iyisi siz tek kullanımlık kağıt havlu ve el dezenfektanı, hiç değilse ıslak mendil bulundurmayı ihmal etmeyin!

Besinlerin soğukta kalması için evden buz kabı içinde getirmek ya da bir pet su şişesini dondurarak yiyeceklerinizi bu pet şişenin yanında bulundurmak, size pratik bir çözüm sunabilir. Fermuarlı buzdolabı poşetleri ya da kullanılmış, yıkanmış küçük cam kavanozlar da güvenilir taşıma seçenekleridir.”

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir