Yılsonuna kadar 1,3 milyar lira daha ödeme yapacak

-
Yılsonuna kadar 1,3 milyar lira daha ödeme yapacak

AB ile Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti tarafından finanse edilen IPARD fonlarının kullanımına aracılık eden Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu, 2011 yılından bugüne 1,8 milyar lira hibe ödemesi yaptı. Yılsonuna kadar da 1,3 milyar lira yatırımcılara aktarılacak.

TKDK tarafından Antalya’da düzenlenen Danışman Firma ve Potansiyel Faydalanıcılara Yönelik IPARD II Eğitimi ve Bilgilendirme Toplantısı devam ediyor.

Beş gün sürecek toplantının açılışında konuşan TKDK Finansman Genel Koordinatörü Deniz Oruç, “Projelerin kalitesini yükseltmek istiyoruz. Verilecek eğitimlerde amacımız, daha kaliteli, hata oranı minimize edilmiş proje hazırlamanızı sağlamak” dedi.

Ödeme Talep Paketini (ÖTP) hatasız hazırlayan bir danışman firma ya da yatırımcının en önemli işi başarıyla halletmiş olacağının altını çizen Oruç, “TKDK, faydalanıcısının yanında olan bir kurumdur. İyi olan tüm projeleri destekliyoruz. Proje hazırlayarak hibe talebinde bulunan yatırımcımızın eksik bilgi ve belgelerden kaynaklı projesinin kabul edilmemesi ya da öngörülenden daha az destek almasını kabul edemeyiz. İşte bundan dolayı bu eğitimi düzenliyoruz” ifadelerini kullandı.

Kurum bünyesinde kurulan medya ve tanıtım ekibi ile tanıtım, Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği ve çeşitli bankalarla imzalanan protokoller ile ön finansman sorunlarını çözdüklerini belirten Oruç, eğitim programlarıyla da danışman ve danışmanlık sektörüne ait problemleri çözmeyi planladıklarını dile getirdi.

Avrupa’nın en iyi hibe veren kurumu olduklarını kaydeden Oruç, “TKDK, Avrupa’da bir başarı hikâyesi olarak anlatılıyor. AB fonlarını yakmadan kullanan tek kurumuz. Avrupa Birliği Bakanlığımıza, diğer kurumlarımızın kullanmadığı fonlara da talip olduğumuzu ilettik. İlerleyen süreçte 81 ilimizde de örgütlenerek ülkemizdeki tüm hibe programlarının organizasyonunu sağlayan bir ödeme ajansına dönüşmeyi hedefliyoruz” diye konuştu.

TKDK’nın Türkiye ekonomisine katkılarına da değinen Finansman Genel Koordinatörü Deniz Oruç, şunları kaydetti:

“2011 yılından itibaren hibe vermeye başlayan TKDK, şu ana kadar 11 bin yatırımcı ile sözleşme imzaladı. 6 milyar liralık yatırıma öncülük eden kurumumuz, bunun 3,3 milyar lirasını hibe olarak verecek. An itibariyle 1,8 milyar lira yatırımcılarımıza ödeme yapılmış olup, yılsonuna kadar 1,3 milyar lira daha ödemeyi planlıyoruz. Bizim desteğimiz ile faaliyete geçen işletmelerde 45 bin kişiye istihdam sağlandı. 60 milyon liralık ihracat gerçekleştirilmesine vesile olduk.”

IPARD II Programı’ndaki yenilikleri de anlatan Oruç, “15. Çağrı ile IPARD I Programını tamamladık. 2016 – 2020 yıllarını kapsayan IPARD II Programı ile mevcut sektörlere ek olarak yenilenebilir enerji, makine parkları, yumurta tavukçuluğu, manda sütü üretimi, kaz yetiştiriciliği gibi sektörlerde de yatırımcılarımıza destek sağlayacağız. Yüzde 65 olan hibe üst sınırı yeni dönemde yüzde 70’e çıkacak. 2016’da 840 milyon liralık çağrıya çıkacağız.” ifadelerini kullandı.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir