Yeşil hareket ile et üreticilerinin karbon salınımı azalacak

-
Yeşil hareket ile et üreticilerinin karbon salınımı azalacak

Paris iklim değişikliği konferansı müzakerelerinde kabul edilen Paris anlaşması’nın, en iyi hayvancılık ve tarım faaliyetlerinin tüm dünyaya yayılmasını sağlayacak gelişmiş bir teknolojik yardım planına da kaynaklık etmesi bekleniyor.

BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi gereğince ilk kez 7 yıl önce kurulması önerilen Bilimsel ve Teknolojik Danışma Yardımcı Organı’nın (SBSTA) Paris Anlaşması sonrasında faaliyete geçmesi halinde, temel hedeflerinden birisi et sektörüne düşük karbon teknolojilerinin sağlanması olacak.

kirmizi-et-www.gidahatti.comSektör genel olarak programın kuruluşunu olumlu karşılarken, Çin ve benzeri diğer büyük üreticiler karbon kotalarına uymadan haksız rekabet içerisinde bulunmalarından dolayı yeşil üretimin kendileri için ekonomik veya anlamlı olmaktan uzak olduğunu savunuyorlar.

Çin yüksek metan gazı salınımına sahip bir şekilde üretimine devam ettiği takdirde, kendilerinin düşük salınımlı üretime geçmelerinin bir cezadan farksız olacağını belirten sektör temsilcileri, kendilerinin uzun uğraşlar sonucunda sağladıkları salınım düşüşlerinin yerini Çin’in dolduracak olmasının oldukça saçma bir hareket olacağı görüşünü dile getiriyorlar.

Çin de benzer sözler vermeli

Dünyanın artan nüfusunu dengeli ve sürdürülebilir bir şekilde beslenebilmesini garantilemek için atılan adımların küresel çapta yapılması ve herkesin omuzlarına eşit sorumluluk almaları gerektiğinin altını çizen İngiliz Ulusal Çiftçiler Birliği yetkilisi Dr. Jonathan Surlock, inovatif çözümlerin iklim değişikliğini azaltabilmek için tüm dünya ile paylaşılması gerektiğini söyledi.

Bu sebeple Avrupa’dan çıkacak olan düşük karbonlu üretim teknolojilerinin diğer ülkelerde de hızlı bir şekilde yaygınlaştırılması gerektiğini belirten Surlock, atılacak herhangi bir adımın bütün paydaşlar ile birlikte atılması gerektiğini sözlerine ekledi.

paris-iklim-www.gidahatti.comYeni bir umut

Tarihi olarak nitelendirilen anlaşma, metnin başarılması daha imkânsız olduğu düşünülen temel unsurları içeriyor. Görüşmeler sonucunda düşük karbonlu üretim için çok büyük beklentilerin su yüzüne çıktığını belirten Surlock, sektör için anlamlı bir anlaşmaya varılabileceği düşüncesinde olduğunu açıkladı.

Paris’teki İklim Zirvesi müzakerelerinde, ayrıca iklim dostu tarım faaliyetlerinin finansmanının güçlendirilmesi hakkında gübre kullanımının yeni teknikler ile azaltılması gibi konular da ele alındı. Müzakerelerde, SBSTA girişimine ek olarak AB’nin Uluslararası Tarımsal Gelişim Fonu’nun (IFAD) genişletilmesine dair görüşler de dile getirildi.

Konuya ilişkin müzakerelere dikkat çeken Uluslararası Et Sekretaryası Genel Sekreteri Hsin Huang, nihai olarak karbon emisyonunu düşürme çabalarının et sektörünün korktuğu kadar zor olmayacağını gördüklerinin altını çizdi.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın