Yerel marketlerden Ramazan sözü!

-
Yerel marketlerden Ramazan sözü!

Ramazan’da sebze meyve fiyatlarının düşüş trendine gireceğini belirten Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) Başkanı Mustafa Altunbilek, “Vatandaşlarımız rahat olsun. Ramazan ayı süresince yerel zincir marketlerde zam olmayacak. Sebze ve meyve fiyatlarının yüzde 10 ucuzlamasını bekliyoruz” dedi.

Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) Başkanı Mustafa Altunbilek, Ramazan ayı öncesinde sebze, meyve, bakliyat, et fiyatları ile kumanya ve hediye çeklerini değerlendirdi.

“Yerel zincir marketlerde zam olmayacak”

Turfanda döneminden bolluk dönemine geçileceğini; Ramazan ayı süresince sepetlerin daha ucuza dolacağını belirten Altunbilek, “TPF olarak gıda ürünlerinde fiyatları artıran, spekülatif hareket edenleri takip ediyoruz. Yerel zincirler olarak fırsatçılara geçit vermemeyi kendimize bir görev biliyoruz. Vatandaşlarımız rahat olsun. TPF çatısı altında hizmet veren 3 bin 915 satış noktasında gıda ürünlerinde fiyat artışı yaşanmayacak” dedi.

Sebze meyvede yüzde 10 ucuzluk beklentisi

Ramazan ayı süresince gıda ürünlerinin fiyatları konusunda da açıklamada bulunan Altunbilek, “Mevsimlik ürünlerde fiyatlar standarda oturmaya başladı. Ramazan ayı süresince patlıcan, salatalık, biber, fasulyede fiyatların bir önceki aya kıyasla düşmesini, sebze-meyve reyonunda fiyatların yüzde 10 daha ucuzlamasını bekliyoruz” açıklamasını yaptı.

Bakliyat fiyatlarının raflarda aynı fiyatta satın alınabileceğini belirten TPF Başkanı Mustafa Altunbilek, “Pirinç ve bulgur fiyatını koruyor. Bu ay en çok satanlar listesinde kırmızı mercimek ve pirincin yer almasını bekliyoruz. Et tarafında da satışların mevcut fiyattan devam edeceği kanaatindeyiz” dedi.

gida-market-alisveris-gidahattiRamazan’da alışveriş tercihleri değişiyor

Ramazan’ın yaz sezonunun başlangıcına denk gelmesi, oruç saatlerinin uzaması nedeniyle, alışveriş tercihlerinin değiştiğini bildiren Mustafa Altunbilek, “Ramazan süresince et ve et ürünleri, en çok satanlar arasında yer alırken; ikinci sırada bakliyat, üçüncü sırada su, meşrubat, ayran ve şerbet, dördüncü sırada sebze-meyve, beşinci sırada ise tatlı yer alıyor. Geçen yıl tatlı, çikolata ve şekerleme reyonlarında satışlar yüzde 20 artmıştı. Kahvaltılık ürünleri ile hurma satışlarında da önemli bir artış yaşanmasını bekliyoruz” bilgisini verdi.

market-reyon-gidahattiRamazan kumanyaları ve hediye çekleri

Önümüzdeki 15 gün boyunca hediye çeki ile kumanya satışlarında da artış yaşanmasının beklendiğini vurgulayan Altunbilek, “Hayırseverler için hediye çeki ve kumanyalar önemli bir yardımlaşma aracı haline geldi. Geçtiğimiz 2 yıl Türkiye genelindeki yerel zincirlerimizde hediye çekleri kumanya paketlerine kıyasla daha çok rağbet gördü. Bunun başlıca nedeni, kumanyaların içerisindeki ürünler, kişilerin gerçek ihtiyacı olmayabiliyor. Hediye çeklerinde ise kişi rencide edilmediği gibi gerçek ihtiyacı ne ise onu alıyor. Hediye çeklerinde geçtiğimiz yıl 50-100 TL arası tercih edildi. Kumanyalarda ise çorba, hurma, zeytin, bulgur pirinç, yağ, un şeker, çay gibi temel gıdaların yer aldığı paketler alındı. Ramazan’ın ilk 10 günü kumanya ve hediye çeki satışlarında önemli bir artış yaşanmasını bekliyoruz. Önceki yıllara paralel olarak satışların yüzde 10’unun Ramazan’a hazırlık, yüzde 5’inin kumanya, yüzde 15’inin ise hediye çeki yönünde olacağını tahmin ediyoruz” dedi.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın