Yeni sektörler için radikal inovasyon yapın!

-
Yeni sektörler için radikal inovasyon yapın!

Türkiye İnovasyon Haftası Ankara Etkinliği’nin konuşmacılarından “Art of Innovation” kitabının yazarı ve sihirbaz Dimis Michaelides, katılımcılara inovasyonun şifrelerini anlattı. Michaelides, “Her şeyin değiştirildiği, yeni sektörlerin gündeme geldiği çalışmalara radikal inovasyon diyoruz. Ekibinizi bu yönde kanalize ederseniz başarıya ulaşabilirsiniz” diye konuştu.

inovasyon-haftasi-ankara-acilis-gidahatti

Ekonomi Bakanlığı desteği, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri’nin (OAİB) koordinasyonuyla düzenlenen ‘Türkiye İnovasyon Haftası Ankara Etkinlikleri’ gençleri, akademisyenleri ve iş dünyasını buluşturdu. ‘Sınırsız İnovasyon, Sınırsız Potansiyel’ sloganıyla Ankara Congresium’da başlayan ve iki gün sürecek ‘Türkiye İnovasyon Haftası Ankara Etkinlikleri’nde dünyaca ünlü konuşmacılar öğrencilere, akademisyenlere, iş ve siyaset dünyasına radikal inovasyonun şifreleri sunuldu.

inovasyon-haftasi-mustafa-elitas-gidahatti

Arçelik, TEB, THY ile Ankara Kalkınma Ajansı, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin stratejik ortaklığı ve partner ülke Fransa’nın katkılarıyla düzenlenen etkinliğin açılışında konuşan Türkiye İhracatçılar Meclisi TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, “Türkiye İnovasyon Haftası” etkinliklerinin Anadolu’ya yayıldığına dikkat çekti. İnovasyonda birinci sırada olmayı hedeflediklerine işaret ederek, bunun için en büyük motivasyonun gençler olduğunu vurgulayan Büyükekşi, “Amacımız, inovasyon ve girişimcilikle yeni bir ekosistem yaratarak 13 milyonluk genç nüfusumuza meydanı bırakmak. Etkinliklerimize katılım her geçen yıl artıyor. Umuyoruz ki, bu sayede, ülkemiz kendi potansiyelini keşfedecek ve inovatif düşünce yaygınlaşacak” diye konuştu.

Mehmet Büyükekşi: İnovasyonla en küçük düşünce, ufuklar açabilir

Geleceğin ancak inovasyonla yakalanabileceğine vurgu yapan Büyükekşi, inovatif fikirleri de örnek gösterdiği konuşmasını şöyle sürdürdü:

İlk Türk Ticaret Merkezi’nin adresi belli oldu

“Yeni bir şeyler ortaya koyabilmek elbette zor. Ancak, bu zorluğu aşabilmek için gerekli olan tek şey kararlı olmak. Hata yapmaktan korkmamalı, sürekli denemeliyiz. Hayallerimizin peşinden koşmalıyız. Ancak bu sayede rekabetçi olabiliriz. Bunun için üniversitelerin akıl teri ile sanayinin alın terini birleştirmek istiyoruz. Teorik olarak bir şeyler düşünmek önemli. Ama bunu pratiğe dökemezsek değeri olmayabilir. İnovasyon denince akla çok kapsamlı büyük şeyler gelmesin, en küçük bir düşünce bize yeni ufuklar açabilir. Bir örnek, 1987 yılında Amerikalı bir pilot, uçuş notlarını taşımaktan bıkmış ve çantasının altına tekerlek takmış. Bu basit icat sayesinde, bugün tekerlekli valizleri kullanıyoruz. Ayrıca insanların bütün dünyada konaklama yerleri bulmasına yönelik bir uygulama olan AIRBNB, tek bir odası olmadan 191 ülkede faaliyet göstererek bugün kendi piyasasındaki 21 milyar dolarlık market değeriyle dünyada 3. sırada yer alıyor.”

inovasyon-haftasi-mustafa-elitas-roketsan-gidahatti

Mustafa Elitaş: Hedef dünya ticaretinden daha fazla pay almak

Etkinliklere katılan Ekonomi Bakanı Mustafa Eltaş da ticarette kuralların değiştiğini, farklı olanın ve insan yaşamını kolaylaştıranın önde olduğunu söyledi. “Küresel ticaretin dinamiklerinden olumsuz etkilenmemek için ihracatçılarımız artık markalı ürünlere yöneliyor. Ar-Ge’ye yatırım yapıyor, tasarım yapıyor. Bunlar insan kaynağına dayanan çalışmalardır. Birkaç dil bilmek, birkaç bilgisayar programı bilmek artık yeterli değil. Geleceği görmek, trendleri yakalamak, vizyon sahibi olmak önemlidir” diyen Elitaş, bu nedenle inovasyonun önemine dikkat çekti ve hedefin dünya ticaretinden daha fazla pay almak olduğunu kaydetti.

Gümrük Birliği reformu ile ticaret 300 milyar dolara çıkar!

Partner ülke Fransa Türkiye Büyükelçisi Charles Fries de iki ülke arasındaki bilim, sanayi ve kültürel işbirliklerine değinerek Türkiye’de faaliyette bulunan Fransız markalarının yatırımlarına dikkat çekti.

Etkinliklerin stratejik ortaklarından TEB Genel Müdürü Ümit Leblebici ise “Bu yüzyılın farklılığı şu; teknolojinin getirdiği noktada artık kolektif hareket etmek zorundasınız. Artık dünyadaki rekabette her yerde kollektif düşünme var. Yabancı buna ekosistem diyor. Biz de TEB olarak fikir ortamı oluşturduk” diyerek çalışmalarından örnekler verdi.

inovasyon-haftasi-dimis-michaelides-gidahatti

Radikal inovasyon yapın!

Türkiye İnovasyon Haftası Ankara Etkinliği’nin konuşmacılarından “Art of Innovation” kitabının yazarı ve sihirbaz Dimis Michaelides, katılımcılara inovasyonun şifreleri arasında yaratıcılık, metod, adanmışlık, yaptığı işi sevme, ekip ruhu gibi özelliklere dikkat çekti. Başarıların ardından ekip ruhunun altını çizen Dimis Michaelides, “Bunun için hedefin belirlenmesi ve bunun yol haritasının çizilmesi gerek. Her şeyin değiştirildiği, yeni sektörlerin gündeme geldiği çalışmalara radikal inovasyon diyoruz. Ekibinizi bu yönde kanalize ederseniz başarıya ulaşabilirsiniz” diye konuştu.

Etkinliklerde yerli ve yabancı 55 konuşmacı, Ar-Ge merkezi, teknopark, bilim ve teknoloji merkezi dahil olmak üzere 37 katılımcı kurum, eş zamanlı ‘Maker Hareketi’, ‘B2Student’, ‘Drone Show’ olmak üzere birçok etkinlik yer alıyor.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir