“Yeni neslin zekasının sırrı beslenme”

-

İstinye Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Funda Elmacıoğlu, yeni neslin çabuk algılamasının, eskisinden daha başarılı projeler üretmesinin en önemli nedeninin beslenme olduğunu belirtti.

Okulların açılmasına kısa bir süre çocukların beslenmesine ilişkin açıklamalar yapan İstinye Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Funda Elmacıoğlu, çocukluk çağı beslenmesinin önemine dikkat çekti.

funda-elmacioglu-gidahatti

İstinye Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Funda Elmacıoğlu

“Çocukluk çağı beslenmesi, yaşam boyu kalite demek”

Beslenme konusunda çocukluk çağında yapılacak hataların ceremesinin bütün bir yaşam boyunca çekileceğini vurgulayan Elmacıoğlu, yeni neslin dikkat çeken zekasının beslenme ile yakından ilişkili olduğunun altını çizdi. Prof. Dr. Elmacıoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

“Bugün çocukların zeki olması, bilgiyi çabuk algılaması, daha az hasta olması, spor karşılaşmalarında derece alması, çok iyi projeler üretebilmesi gibi özelliklerin hepsinin yolu beslenmeden geçiyor. Elbette ki genetik çok önemli bir faktör ama genetiğin üstüne zekanın yapılanması, bilinçsel işlevlerin konabilmesi için beslenme olmazsa olmaz. Zaten dünyada kötü beslenen çocukların yaşam boyu kronik, dejeneratif hastalıklara çok daha çabuk yakalandığı, yaşam kalitelerinin düşük olduğu, bilgi üretemediği ve topluma faydalı olamadığını çok net görüyoruz. Onun için çocukluk çağı beslenmesi demek, yaşam boyu yaşam kalitenizi vurgulamak demektir.”

bebek-beslenmesi-gidahatti“Ek gıdalar çiğneme fonksiyonlarını da geliştirir”

Bebeklere ilk altı ay boyunca sadece anne sütü verilmesinin çok önemli olduğunu belirten Prof. Dr. Funda Elmacıoğlu, altı aydan sonra ek gıdaya başlanması gerektiğini söyledi. Ek gıdaların çocuğun yeme fonksiyonlarını geliştirdiğine vurgu yapan Elmacıoğlu, “Ek gıdalar çocuğun yavaş yavaş mide ve bağırsak sistemini çalışmaya hazırlayacak. Daha sonra çocuğun oyun çağı var. Oyun çağında kişilik gelişiyor. Beslenme ile kişilik gelişimi arasında çok büyük ilintiler vardır. Eğer çocuk bu yaşlarda sağlıklı beslenmezse büyüme, gelişme durur. Dolayısıyla bilişsel fonksiyonlar durur. Yani zekanın gelişimi, bilgi üretimi, algılama durur. Toplumların sosyal yükü oluşur” dedi.

“Çocukların peşinde koşmadan yemek yedirin”

Obezitenin önüne geçmekteki en önemli faktörün öncelikle anne sütünü bebeğin alabildiği kadar almasını sağlamak olduğunu dile getiren Funda Elmacıoğlu, şunları kaydetti:

“Anne kendi sütüyle bebeğini en az 6 ay tek başına besleyecek. Bunun dışında son yayınlar bebeğin 2 yaşına kadar da anne sütünü almaya devam edebileceğini gösteriyor. Ek gıdalara 6 aydan sonra başlamak gerekiyor. Ek gıdaların nasıl hazırlanacağını bilmek gerekiyor.

cocuk-beslenme-yemek-3-gidahattiÇocukların peşinde ‘yiyecek’ diye koşmadan, onlar televizyon seyrederken bilinçsizce yemelerini teşvik etmeden, mümkün olduğunca aile sofrasına çocukları oturtarak, sabahları çocuklar okula giderken kahvaltı etmelerini sağlayarak, öğle yemeklerinde aç kalmalarını önleyerek çocukların doğru beslenmesi sağlanabilir. Çocuk beslenmesi yaşamın temelidir. Bugünkü birçok kronik hastalığın, kalp damar hastalıklarının, yüksek tansiyonun hatta beslenmeye bağlı kanserlerin geçmişine baktığınız zaman yaşam boyu yanlış yapılan uygulamalardan kaynaklandığını görüyoruz.”

DHA

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir