Yeni iklim planı ile sıfır karbon emisyonu hedefini netleştirdi

-
Yeni iklim planı ile sıfır karbon emisyonu hedefini netleştirdi

Dünyanın önde gelen gıda firmalarından Danone, net olarak sıfır karbon emisyonunu hedefleyen yeni bir iklim planı oluşturdu. Firmanın hedefleri arasında 2015 ile 2030 arasında karbon yoğunluğunu %50 azaltmak, 2020 itibariyle firmanın tedarik zincirinden kaynaklanan orman açmaları durdurmak ve doğal ekosistemlerde karbon yakalamak için “karbon pozitif” girişimler geliştirmek var.

Danone’da doğa yöneticisi olan Vincent Crasnier, daha sürdürülebilir hale gelme ve karbonu durdurma arayışı 2000 yılından bu yana devam eden firmanın, 2007 ile 2014 yılları arasında karbon ayak izini %42 azalttığını söyledi.

Firmanın yeni iklim planında esas odaklanacağı noktanın, toplam emisyonların %65’ini temsil eden tarım olacağını kaydeden Crasnier, hedefe ulaşacaklarından emin olsalar da, tedarikçilerin, çiftçilerin, faaliyette bulunulan bölgelerdeki insanların ve diğer paydaşların yer aldığı Danone’nun ekosistemi ile birlikte çalışmanın önemini vurguladı.

Şimdiye kadar son derecede olumlu tepkiler aldıklarını ifade eden Crasnier, ilk geri dönüşlerin ilham verici olduğunu, özellikle birçok çiftçinin işbirliği yapmak ve çevresel sorunlar için çözümler bulmak istediğini söyledi.

Ambalajın yeni iklim planının önemli bir kısmı olduğunu ve tüketicilerin daha sonradan geriş dönüşüme kazandıracağı geri dönüştürülebilir malzemelerin firma tarafından üretilmesinin benimsendiğini vurgulayan Crasnier, bu nedenle tüketicilerin bu iklim planında önemli rol oynayacağını söyledi.

Danone, aynı zamanda sürdürülebilir beslenme çözümleri de sunan plan kapsamında, başlangıçtan itibaren tüketicileri de sürece dahil edecek.

Crasnier, toplamda sıfır karbon emisyonuna ulaşmak hedefine ve genel olarak planın başarılı olması için yatırım gerekeceğinin de altını çizdi.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir