Yeni Fikirler ödüllendirildi

-
Yeni Fikirler ödüllendirildi

ODTÜ ve ODTÜ Teknokent tarafından Elginkan Vakfı’nın desteği ve DEPARK ve Koç Üniversitesi Kuluçka Merkezi’nin bölgesel iş ortaklıklarıyla düzenlenen Yeni Fikirler Yeni İşler (YFYİ) Programı’nın büyük ödülleri ile ABD Kampı Özel Ödülü sahiplerini buldu. Ödül töreni, “Yalın Girişimci” kitabı ile NewYork Times’ın en çok satanlar listesine giren yazar Brant Cooper’ın da katılımıyla gerçekleşti.

11. yılını geride bırakan ve bu yıl da yoğun katılımın olduğu Yeni Fikirler Yeni İşler (YFYİ) ödülleri gerçekleştirilen tören ile sahiplerini buldu. ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen ve yatırımcıların, yöneticilerin, akademisyenlerin, girişimcilerin ve şirket sahiplerinin katıldığı törende, finale kalan girişimciler iş fikirlerini sundu ve jüri değerlendirmesinin yanı sıra bu yıl ilk kez internet üzerinden halk oylaması gerçekleştirildi.

2005 yılında 195 girişimciyle çıktığı yola, 11. yılında 1.243 girişimci başvurusuyla devam eden YFYİ’de, 1353 iş finale kalmak için mücadele etti. Birbirinden değerli girişimcileri ve iş fikirlerini destekleyen YFYİ, bu yıl ilk kez iki ana kategoride projeleri değerlendirirken, YFYİ Idea’da 43 ekip, YFYİ Pro’da 19 ekip kuluçka dönemine kalarak yoğun eğitim ve mentorluk döneminden yararlandı. Kuluçka döneminin ardından, YFYİ Idea’da 10 ekip, YFYİ Pro’da 12 ekip Bilişim, Dayanıklı Malzeme ve Tüketici Elektroniği, Enerji ve Sağlık Kategorilerinde finale kaldı.

5 Aralık’ta gerçekleşen ödül töreninde, YFYİ Idea’da büyük ödül Elginkan Vakfı tarafından “Şekerini Bil” projesi ile Biyoçip ekibinin oldu.

YFYİ Pro’da ise Intel, Arçelik ve YEDAŞ sponsorluğunda kategori büyük ödülleri ve ABD Kampı ödülleri kazanan ekipler ve projeleri şöyle sıralandı:

PRO Kategorisi Sağlık bölümünde 25.000TL Amerika Kampı TEB özel ödülü BTech,

PRO Gelişim Kategorisi İntel 25.000TL Amerika Kampı Özel Ödülü Scirobot,

PRO Bilişim Kategorisi 25.000 TL Amerika Kampı İntel Özel Ödülü ise Scirobot,

PRO Kategorisi Dayanıklı Malzeme ve Tüketici Elektroniği bölümünde 25.000 TL Amerika Kampı Arçelik Özel Ödülü Machina,

PRO Kategorisi Enerji bölümünde 25.000 TL Amerika Kampı YEDAŞ özel ödülü Hidrotürbin takımının oldu.

PRO Kategorisi Bulut Bilişim 120.000 dolar değerinde Bluemix kullanım hakkı ise IBM özel ödülü Engelsiz İnovasyon ve Rocketscience’a geldi.

PRO Kategorisi Bulut Bilişim 120.000 dolar değerinde iki Azure kullanım hakkı Microsoft Özel Ödülü Footballpreneurs ve Scirobot’ın oldu.

ISSD Özel Ödülü Amerika Kampı ise Kovan ekibine takdim edildi.

Kazanan girişimciler nakit para ödüllerinin yanı sıra ODTÜ Teknokent San Francisco T-Jump Hızlandırma Merkezinde gerçekleşecek ABD Kampı’na katılacaklar. YFYİ Pro ile ayrıca, uluslararası başarı yakalayacak şirketler geliştirilmesi amaçlanıyor.

Brant-Cooper-www.gidahatti.comYFYİ Finali’nde, kitabı “Yalın Girişimci” ile 2013 yılında NewYork Times’ın en çok satanlar listesinde zirveye kadar çıkan Brant Cooper da konuşmacı olarak yer aldı ve finalistler ve izleyicilere, girişimcilere başarılı birer şirket kurmanın ve yenilikçi yaklaşımla teknolojiyi ve trendleri her daim takip edebilmenin püf noktalarını anlattı.

Kendisini, start up’ların kurulmasına ve organizasyonların inovasyon yaratmasına yardımcı olan yazar, konuşmacı ve mentor olarak tanımlamayan, Moves the Needle şirketiyle Silikon Vadisi’ndeki yeni girişimlere başarılı olmanın yolunu açan Brant Cooper’ın “Yalın Girişimci” adlı kitabı bu yıl Türkçeye çevrilerek yayınlandı.

Genç nesillere girişimciliği ve inovasyonu aşılamayı hedefleyen Yeni Fikirler Yeni İşler, 11 yıldır Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nin “İş bulan değil, iş kuran mezun” yaklaşımı benimsenerek organize ediliyor. 2005 yılından beri her yıl düzenlenmekte olan YFYİ kapsamında, bugüne kadar 50’den fazla yeni şirket kuruldu ve bu şirketlerde istihdam edilen kişi sayısı ise 200’ün üzerine ulaştı.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın