Yemekler temiz çıktı, 473 öğrencinin zehirlenmesi esrarını koruyor!

-
Yemekler temiz çıktı, 473 öğrencinin zehirlenmesi esrarını koruyor!

Rize Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi kampüsünde 473 öğrencinin gıda zehirlenmesi şüphesiyle hastanelere kaldırıldığı olay sonrası yemeklerden alınan numunelerin analizi temiz çıktı. Ancak mikrobiyolojik tahlillerin, 72 saat saklanması zorunlu olan ilk yapılan yemeklerden alınan numuneler olduğu, öğrencilerin yedikleri yemeklerden ise numune alınmadığı ortaya çıktı.  

Rize Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi kampüsünde 12 Aralık’ta akşam yemeğinde çorba, köfte, patates ve makarnadan oluşan menüden yiyen 473 öğrenci, mide bulantısı ve kusma şikayetiyle hastanelere başvurdu.

rize-zehirlenme-hastane-gidahattiÖğrenciler tedavilerinin ardından taburcu edilirken, olaya ilişkin başlatılan adli ve idari soruşturma kapsamında yemek firmasının üniversite ile ilişiği kesildi.

Alınan numuneler temiz çıktı

Olay üzerine Rize Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’ne bağlı gıda mühendisleri, yemek firmasının üretim yaptığı ve 72 saat saklama mecburiyeti bulunan 4 çeşit yemekten 16 ayrı numune aldı. Numuneler mikrobiyolojik açıdan incelenmek üzere Rize Gıda Kontrol Laboratuvarı Müdürlüğü’ne gönderildi. İncelemenin ardından hazırlanan rapora göre, mikrobiyolojik analizi yapılan yemeklere ait 16 ayrı numune temiz çıktı.

rize-ogrenci-zehirlenme-hastane-gidahattiSır hala çözülemedi, çünkü…

Analize tabi tutulan numuneler temiz çıkarken, gıda mühendisleri tarafından alınan numunelerin, ilk yapılan ve dağıtıma çıkmadan önce 72 saat saklanması mecburi olan yemek numuneleri olduğu açıklandı. Öğrencilere akşam yemeğinde sunulan ve tüketilen yemeklerden kalmadığı için ayrıca numune alınamadığı belirtildi.

Yemeğin fabrikadan çıktıktan sonra ulaştırma, servise sunumu ve tüketimi sırasında hijyen kurallarına uyulmaması ile oluşması muhtemel mikrobiyolojik vakaların, tüketilen yemekten numune alınamadığı için tespit edilemediği bildirildi. Yetkililer, yemeğin fabrikadan çıktıktan sonra servis ve tüketimi sırasında hijyen kurallarından kaynaklı bir mikrobiyolojik vakanın oluşmuş olabileceği şüphesi üzerinde duruyor.

Yapılan analizlere rağmen öğrencilerin zehirlenme olayı esrarını korurken, yemek firması yetkilileri de yemekten zehirlenme iddiasını reddetmişlerdi.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir