Yem ve gübrede KDV kalkacak, genç çiftçilere hibe verilecek

-
Yem ve gübrede KDV kalkacak, genç çiftçilere hibe verilecek

Başbakan Ahmet Davutoğlu, 64. Hükümet Programı’nı Meclis’e sundu. Programda asgari ücretin artırılması, emeklilerin durumlarının iyileştirilmesi gibi vaatlerin yanı sıra tarım sektörüne yönelik yem ve gübrede KDV’nin kaldırılması, genç çiftçilere 30 bin TL karşılıksız hibe desteği verilmesi de var.

Başbakan Davutoğlu MeclisHükümet Programı’nda, AK Parti’nin seçim bildirgesinde de yer alan asgari ücret, kıdem tazminatı, taşeron işçiler gibi konulara öncelik verildi.

Çeşitli kesimlere yönelik sosyal ve ekonomik vaatlerin öne çıktığı Programdan bazı başlıklar şöyle:

– Düşük düzeyde maaş alan emeklilerin gelir seviyesi alınacak tedbirlerle yükseltilecek. Tüm işçi ve Bağ-Kur emeklilerine de önümüzdeki dönemde yıllık ilave 1.200 TL verilecek.

-Kıdem tazminatı sisteminde yaşanan sorunların çözümü amacıyla sos­yal taraflarla diyalog içinde gerekli düzenlemeleri yapılacak

– Yabancıların çalışma izinleri ile ilgili süreçleri basitleştirilecek.

– Ticari faaliyette bulunan emeklilerden kesilen Sosyal Güvenlik Destek Primi’nde indirim yapılacak.

-Önümüzdeki yıl için asgari ücretin 1.300 TL’ye yükseltilmesi yönünde Asgari Ücret Tespit Komisyonu’na teklif sunulacak. Yapılan işin tehlike sınıfına göre, asgari ücrette farklılaştırma sağlanacak.

-51 ilde uygulanmakta olan %6 oranındaki İşveren Sigorta Primi indiriminde esas alınan 10 işçi çalıştırma zorunluluğu kaldırılacak. Bu imkândan 251 bin küçük işletmenin yararlanmasını sağlanacak.

-65 yaş aylığı alanlar kimin yanında yaşarsa yaşasın kesinti olmadan maaşını alması sağlanacak.

-Polisler ve uzman erbaşların ek göstergeleri artırılacak.

-Genel Sağlık Sigortası kapsamında yapılan gelir testi sistemi ve buna bağlı Genel Sağlık Sigortası Primi ödemeleri gözden geçirilecek ve sistemin etkinliği ve verimliliği artırılacak.

-İstihdam edilmeleri halinde, sosyal destek alan vatandaşların sigorta primi işveren desteğini devlet tarafından karşılanacak.

-TOKİ eliyle emeklilerin uygun koşullarla konut sahibi olması sağlanacak.

Hayvan-ithalatina-yeni-duzenlemeÇiftçiye yemde KDV kaldırılacak

-Yemde ve gübrede KDV kaldırılacak.

-Genç çiftçilere proje karşılığı 30 bin lira karşılıksız destek verilecek.

-GAP’ta büyük oranda tamamlamış olan ana kanallar sonrasında şebeke inşaatlarına daha da hız verilecek. Orta vadede, GAP sulamalarının tamamı olan 10 milyon 580 bin dekarın tamamını sulamaya açmak hedefleniyor. Sulamalar tamamladığında GAP, gıda üreten ve dünyaya ihraç eden bir ‘üretim ve ihracat merkezi’ haline gelecek.

Kamu alımları ile Ar-Ge’ye katkı sağlanacak

-Her yıl 100 milyar TL’yi aşan kamu alımları, Ar-Ge ve yenilik faaliyetlerine katkı sağlayacak; yeniliği, yerlileştirmeyi, teknoloji transferini ve yenilikçi girişimciliği teşvik edecek etkili bir politika aracına dönüştürülecek. Kamu alımlarında orta-yüksek ve yüksek teknoloji sektörlerindeki yerli firmaların payı artırılacak. Uluslararası doğrudan yatırımlar daha fazla cezbedilecek.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir