Ye Balığı Yakala Başarıyı!

-
Ye Balığı Yakala Başarıyı!

İzmir İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müdürlüğü, çocukların balık yeme alışkanlıklarının artırılması amacıyla Bornova ilçesinde “Ye Balığı Yakala Başarıyı” isimli bir proje gerçekleştirdi. İlkokul 3. ve 4. Sınıf öğrencilerine yönelik projede, uzman personel çocukları hem eğlendirdi hem de “Balığın Beslenmedeki Önemi” ile ilgili bilgiler verdi.

Bornova İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü koordinasyonuyla gerçekleşen projenin iki gün süren eğitim aşamasında Suphi Koyuncuoğlu ve Bornova Anadolu Lisesinde, 21 farklı okuldan toplam 1000 öğrenciye yönelik eğlenceli sunumlar gerçekleştirildi. Eğitimlerin ardından bütün öğrencilere birer sırt çantası hediye edildi.

izmir-balik-egitimi-gidahattiProjenin bir sonraki aşamasında Bornova Yeşilçam Şehit Musa Can İlkokulu’nda 1500 kişilik balık-ekmek ikramı yapıldı.

izmir-okul-balik-dagitimi-gidahattiBalığın sağlık ve beslenmedeki faydaları

Bornova Kaymakamı Mustafa Gündoğan, Bornova Belediye Başkanı Olgun Atilla, GTHB İzmir İl Müdür Yardımcısı Hüseyin Akbaş, Balıkçılık Su Ürünleri Şube Müdürü Levent Özkan ve İlçe idare amirlerinin katılımıyla gerçekleşen ikram gününde, balığın insan sağlığı ve beslenmesi üzerindeki etkisine dikkat çekildi.

izmir-balik-dagitimi-gidahattiİkram gününde konuşan Kaymakam Mustafa Gündoğan balığın beslenmede öneminin tartışmasız olduğunu söyledi. Beslenme alışkanlığının çocuk yaşta edinildiğini belirten Gündoğan, ilkokullara yönelik düzenlenen proje çalışmasında emeği geçenlere teşekkür etti.

izmir-levent-ozkan-gidahatti“Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizde balık tüketimi düşük”

Projenin hazırlayıcısı ve yürütücüsü olarak bir açıklama yapan Balıkçılık Su Ürünleri Şube Müdürü Levent Özkan da, Türkiye’de kişi başına düşen yıllık balık tüketiminin istenilen seviyelerde olmadığını söyledi. Bu tüketimi artırmaya yönelik olarak projeye başladıklarını belirten Özkan, “3 tarafı denizlerle çevrili ülkemizde bu değerli besin kaynağının daha çok kullanılması için eğitime çocuklardan başlayalım istedik. Çok da güzel tepkiler aldık. Balık tüketiminin özendirilmesi için çalışmalarımızı daha da yaygınlaştırmayı planlıyoruz. ” diye konuştu.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir