Yaş çay alımı başladı!

-
Yaş çay alımı başladı!

Geçen yıl birinci sürgünde 400 kilogram olarak açıklanan kota, piyasa şartları dikkate alınarak, üretici mağduriyetinin oluşmaması için ÇAYKUR tarihinin en yüksek seviyesine yani 450 kilograma çıkarılmıştı. ÇAYKUR Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu, “Bu yılki birinci sürgün kotası 400 kilogram olacak” dedi.

Sütlüoğlu, ÇAYKUR’da düzenlediği basın toplantısında, 2016 yaş çay alım kampanyasını 3 Mayıs itibariyle başlatacaklarını belirtti. Hayırlı ve huzurlu bir yıl olmasını temenni eden Sütlüoğlu, “İnşallah huzurlu ve bereketli bir yılı beraber geçiririz. Bundan önceki yıllarda yakaladığımız güzellikler, bu sezonda da devam eder.” diye konuştu.

Sütlüoğlu, geçen yıl birinci sürgünde kotayı 400 kilogram olarak açıkladıklarına işaret ederek, “Daha sonra piyasa şartlarını dikkate alarak ve vatandaşın mağdur olmaması için 450 kilograma çıkarmıştık. Bu tarihin rekor kotasıydı. Bu yıl birinci sürgün kotamız 400 kilogram olacak. Bu şekilde inşallah çaylarımızı almaya başlayacağız. Bu kotaları biz vatandaşın mağduriyetini önleyecek şekilde ayarlıyoruz. Bu sene de gelişmeleri takip edeceğiz. Vatandaşımızın mağdur olmayacağı bir kota olarak düşünüyoruz. Olumsuz birtakım gelişmeler olursa özel sektör vatandaşı mağdur edecek bazı uygulamalara girerse biz bu kotayı değiştirebiliriz.” İfadelerini kullandı.

ÇAYKUR, günlük işleme kapasitesini 8 bin tona çıkarttı

cay-kur-dan-hemsine-fabrika-gidahatti

Üretici ve sektör arasında güven ortamı sağlandı

Sütlüoğlu, şöyle devam etti: “Özel sektör ÇAYKUR’un vereceği fiyatların altında bir fiyatla çay almasın. Burada üreticiyi hep birlikte korumamız gerekiyor. Birkaç yıldır sektörde ciddi bir düzelme var. Üretici ve sektör arasında memnuniyet ve güven var. Özel sektör bu iyi iklimi sürdürsün.”

cay-kur-gidahatti

“Üretici çaylarını taze toplamalı, kaliteyi yükseltmeli”

Sütlüoğlu, üreticilerin çaylarını erken toplamalarını istediklerini dile getirerek, “Çay bahçelerine erken girsinler. Çaylarını taze olarak toplansınlar. Evsafa uygun çay toplasınlar. Çayda kaliteyi yükselmemiz gerekiyor. Kalitesiz çayla hammaddeyle kaliteli çay üretme imkanımız yok. Üreticimiz çayı kaliteli ve dikkatli toplarsa evsaf dışı unsurları çaydan ayıklarsa dal, budak, eski yaprak ve dikeni ayıklarsa o zaman çayımızın da kalitesi yükselir. Bugüne kadar dedelerimizin, babalarımızın ve bizim ekmeğini yediğimiz çaydan, torunlarımız da ekmek yemeye devam eder.”

caykur-imdat-sutluoglu-gidahatti

“Çay kadar bereketli başka bir tarım ürünü yok”

Çay kadar bereketli ve verimli başka bir tarım ürünü olmadığını dile getiren Sütlüoğlu, “Bunun kıymetini bilelim. Üzerine tek kar yağan ve haşere barındırmayan, dünyanın en sağlıklı çayını üretiyoruz. Böyle ‘altın’ bir değer var elimizde. Biz bu değeri kalitesiz çay toplayarak değersiz hale getirmeyelim. Daha da yukarılara taşımaya çalışalım.” ifadelerini kullandı.

‘ÇAYKUR özelleştirilecek’ iddialarına yanıt gecikmedi

Yaş çay alımında 681 bin ton, kuru çay üretiminde ise 131 bin tonla rekor

Sütlüoğlu, 2015 yılının, ÇAYKUR olarak rekorlar kırdıkları bir yıl olduklarını vurgulayarak, “Yaş alımında 681 bin ton, kuru çay üretiminde ise 131 bin tonla rekor alım ve üretim gerçekleştirdik. Yaş çay ödemesinde ilk defa 1 milyar liranın üzerine çıktık. Satış cirosunda ilk defa 2 milyar liranın üzerine çıktık. Kar artışımız yüzde 88 oranında oldu. 12 milyon lira olan bilanço karımız 22,6 milyona çıktı. İhracattaki ciro artışımızda yüzde 101 oldu. 38,5 milyon olan ihracat gelirimiz 87,5 milyon liraya çıktı. 2015 yılı ÇAYKUR için son derece başarılı bir yıl oldu. Rekorlar yılı oldu.” dedi.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir