Yapay zekâ stratejiniz yoksa bir daha düşünün!

-
Yapay zekâ stratejiniz yoksa bir daha düşünün!

İş dünyasında yapay zekâ kullanımı, sanayinin dijitalleşmesi, büyük veri uygulamaları ve veri görselleştirme konularının ele alındığı Dijital 2.0 konferansında konuşan GelecekHane Kurucusu ve CEO’su Halil Aksu, gelecekte güçlü ve başarılı olmak isteyen şirket, kurum ve ülkelerin mutlaka bir yapay zekâ stratejisi olması gerektiğine dikkat çekti.

GelecekHane’nin liderliğinde çok sayıda katılımcı ile Sabancı Center’da gerçekleştirilen konferansta, iş dünyasının dijitalleşmesi sürecinde, gelecekte kullanılması beklenen teknolojiler masaya yatırıldı.

Yapay zeka, derin öğrenme, görüntü işleme, veri yönetimi ve görselleştirmesi gibi konuların görüşüldüğü konferansta ayrıca, yapay zekânın iş hayatını nasıl dönüştüreceği ve bu konudaki trendler üzerinde duruldu.

Dijital-2.0-gidahatti

GE Digital Genel Müdürü Uygar Doyuran, dijital endüstrinin tam güç ilerlediğini belirterek, “Endüstriyel internet bir tercih değil, hayatta kalmak için bir zorunluluk haline geldi.” dedi.

Endüstriyel internetin kullanım alanlarından örnekler sunan Doyuran bu sayede önemli derecede tasarruf sağlayabildiklerini, sistemlerinin çok daha verimli bir hale getirebildiklerini kaydetti.

“Karakter analizi büyük verinin çok önemli bir parçası”

Kurumsal iş yazılımları konusunda lider şirketlerden SAP Türkiye’yi temsilen sunum yapan Uğur Candan ise hisseden, öğrenen ve aksiyon alan sistemler geliştirdiklerini ama bu akıllı sistemlerde kilit rolü oynayanın sayılar değil, insanlar olduğunu belirterek, karakter analizinin büyük verinin çok önemli bir parçası olduğuna dikkat çekti.

Aklın sonu var mı? Yapay zekaya ne kadar hazırız?

veri-koruma-gidahatti

“İnsandan daha akıllı sistem arayışı”

Türkiye’nin kurumsal yazılım şirketlerinden olan Etiya şirket yöneticisi Ali Durmuş, yapay zekâ çalışmalarının, belli alanlarda insandan daha akıllı sistem arayışıyla ortaya çıktığını belirtti. Çemberin daraldığını vurgulayan Durmuş örnekler sunarak gelecek öngörülerini anlattı.

Veri yönetimi ve büyük veri analitiği konusunda faaliyet gösteren Teradata şirketi temsilcisi Can Yurtseven, gerçek zamanlı analitik uygulamalara dikkat çekti. Günümüzde geliştirilen birçok projenin gerçek zamanlı analitik teknolojileri üzerine kurulduğunu belirtti.

yapay-zeka-1-gidahatti

“Yeni iş modellerinin yakıtı veri olacak”

HPE Software yöneticisi İsmail Cingil, dijital gezegenin logaritmik bir büyüme içerisinde olduğuna değinerek, “Yeni iş modellerinin yakıtı veri olacaktır.” İfadesini kullandı.

Qlikview Türkiye temsilcisi Emre Çabuk ise iş raporlama sistemlerinin tarihinden bahsetti ve günümüzdeki uygulamalar sayesinde son kullanıcının veriyi analiz ederek çözümlere kolayca ulaşabildiğini dile getirdi.

dijital-veri-gidahatti

“Sokaklar akıllanınca hayat kolaylaşacak”

Konferansın ikinci bölümünde yapay zekâ, insan-bilgisayar etkileşimi, veri görselleştirme, görüntü işleme gibi konularda Türkiye’den girişimlere yer verildi.

Verite Analytics kurucusu Özgür Özlük, herkesin şehirde yaşamak istemesinin sorun teşkil ettiğini, bu nedenle akıllı şehirlerin çok önemli olduğuna değindi ve akıllı şehir uygulamalarından örnekler vererek sokakların akıllanınca hayatın kolaylaşacağını ve önemli tasarruflar sağlanacağını belirtti.

Aklın sonu var mı? Yapay zekaya ne kadar hazırız?

akilli-sehir-teknoloji-gidahatti

Cogito Labs kurucusu Samet Kütük, insan-bilgisayar etkileşimi ile ilgili heyecan verici gelişmeler olduğunu vurguladı. Örnek olarak tıbbi uygulamaları gösteren Kütük bu teknolojilerin kompaktlaşarak evde kullanımının mümkün olabileceğini dile getirdi. Beyinle ilgili hastalıkların tedavisini evde yapabilecek uygulamalar üzerinde çalıştıklarını belirtti.

Yapay zekâ uygulamalarında derin öğrenme vurgusu!

Yapay zekâ çalışmaları yapan Miletos şirketi kurucusu Berkin Malkoç, yapay zekâ yazılımlarının kendi kendine öğrenmeyi sağlayarak, derin öğrenme kavramını ortaya çıkardığını belirtti ve yapay zekânın vaatlerini gerçekleştirmesinde derin öğrenmenin önemine vurgu yaptı.

yapay-zeka-gidahatti

OpenZeka şirketi kurucusu Ferhat Kurt ise yapay zekâ uygulamalarındaki başarı artışının derin öğrenme algoritmalarının gelişmesine dayandığını belirterek, yapısal olmayan veri analizinde derin öğrenme algoritmaları kullandıklarını belirtti.

Sabancı Üniversitesi öğretim üyeleri Selçuk Artut (Filika Tasarım), Prof. Dr. Aytül Erçil (Vispera) ve Dr. Selim Balcısoy (VisioThink) yaptıkları sunumlarda, iş girişimlerinde, insan-bilgisayar etkileşimini nasıl kullandıklarını anlattı. Konuşmacılar veri görselleştirme, görüntü işleme ve coğrafi iş zekâsı konularına değindi.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

 

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın