Yabani Cevizler Kültüre Alınıyor

-
Yabani Cevizler Kültüre Alınıyor

Terme Kaymakamlığı himayesinde, İl Müdürlüğümüz, Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, Terme İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Terme Gölardı Kavakçılık İşletme Şefliği işbirliği ve Samsun Büyükşehir Belediyesi Kırsal Kalkınma Dairesi Başkanlığı’nın katkılarıyla uygulamaya konulan “Terme İlçesinde Sosyal Ormancılığın Geliştirilmesi Amacıyla Çobanyatağı Mevkiinde Yabani Ceviz Ağaçlarının Kültüre Alınması Projesi” kapsamında, teorik ve uygulamalı hizmet içi eğitim etkinliği gerçekleştirildi.

Hava muhalefeti nedeniyle, İlçe Halk Eğitim Merkezi Konferans salonuna yabani ceviz kütüklerinin getirilmesi suretiyle, proje yayım koordinatörü Ziraat Yüksek Mühendisi Ercan ER tarafından, yabani ceviz ağaçlarında aşılama teknikleri uygulamalı olarak katılımcılara gösterildi.

Terme Kaymakamı İlyas GÜN ve İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Tuncay DEMİR tarafından yapılan açılış konuşmalarında Ormanların korunarak geliştirilirken Ormanlardan faydalanma noktasında sosyal ormancılığın ve bu kapsamda da zirai ormancılığın büyük öneme haiz olduğu vurgulanmış ve çalışmaların iyi sonuçlara vesile olması dileği ifade edilmiştir. Toplantıya, Ünye Orman İşletme Müdürü  Aşkın Ozan AYDIN, İşletme Müdür Yardımcıları, Ünye, Fatsa, Kumru, Korgan İlçe Orman İşletme Şefleri, Orman Mühendisleri, Ünye İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Yetkin ESEN, Yakakent, Bafra, Asarcık İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürleri ve çok sayıda teknik personel  katılım sağlamışlardır.

Program kapsamında yayım koordinatörü Ercan ER tarafından ceviz yetiştiriciliği, ceviz hastalık ve zararlıları, yabani cevizlerin kültüre alınması amacıyla aşılama teknikleri ve uygun çeşit ve tozlayıcı kombinasyonları  hakkında bilgi verildi ve kütükler üzerinde örnek kabuk altı aşılamalar yapıldı.

Çobanyatağı mevkiinde yaklaşık 400 adet 15-20 yaşlarındaki yabani ceviz ağaçları Nisan ayı içerisinde kabuk altı aşılama yöntemiyle aşılanarak kültüre alınacak ve üretime kazandırılacaktır.

www.tarimpusulasi.com

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir