Yabancı bir yerde neden uyku tutmaz? İşte cevabı…

-
Yabancı bir yerde neden uyku tutmaz? İşte cevabı...

ABD’de yapılan yeni bir araştırma, birçok kişinin yabancı bir yerde ilk geceyi uykusuz geçirmesinin, beynin sol tarafının tehlikelere karşı tetikte olmasından kaynaklandığına işaret ediyor. Brown Üniversitesi’nden Dr. Yuka Sasaki, Current Biology bilim dergisindeki makalesinde, insan beyninin çok esnek olduğunu belirterek, “İnsanlar beyinlerinin gece bekçiliği işlevini devre dışı bırakmayı öğrenebilir” dedi.

Bir hafta boyunca gece laboratuvarda uyuyan 35 gönüllünün beyin görüntüleri, sollobun seslere karşı duyarlı kalmaya devam ettiğini ortaya koydu. Araştırmaya göre, kendi yatağımızdan başka bir yerde uyumak, beyninizin sol yarım küresini biraz rahatsız ediyor. Daha doğrusu yeni bir mekan da uyumaya çalıştığınızda sol yarım küre, sağa nazaran daha uyanık kalıyor.

Yani beynin analitik düşünmeye dönük olan sol yarım küresi, yabancı bir yerde uyunduğunda herhangi bir tehlikeye karşı tetikte oluyor. Bu durumun sebebi tam olarak bilinmese de, sol beyin lobundaki bağlantıların daha güçlü olduğuna işaret ediliyor.

uykusuzkuk-gidahatti

Hayvanlarda da durum pek farklı değil!

Bazı deniz canlıları ve kuşlar üzerindeki araştırmalar da bu sonucu destekliyor. Bu hayvanların, yeni bir yerde geçirdikleri ilk gecede beyinlerinin iki tarafındaki duyarlılık seviyelerinin farklılık gösterdiği belirtiliyor. Balinalar ve yunuslar uyurken beyinlerinin bir tarafı uyanık kalıyor.

uykusuzluk-gidahatti

“Gece bekçiliği işlevini devre dışı bırakmak mümkün”

Brown Üniversitesi’nden Dr. Yuka Sasaki, Current Biology bilim dergisindeki makalesinde, insan beyninin çok esnek olduğunu belirterek, “İnsanlar beyinlerinin gece bekçiliği işlevini devre dışı bırakmayı öğrenebilir” dedi.

“Yastığınızı yanınızda götürün”

Sasaki, bunun için ilk gece yabancı bir yerde uyuyamama sorunu yaşayan kişilerin yastıklarını yanında götürmelerini öneriyor. Sasaki, bu yolla beynin yabancı bir yerde olunmadığına “ikna edilebileceğini” belirtiliyor.

uykusuzluk-gidahatti

Sol beyin lobu, sağ lobdan daha uyanık

Newscientist.com‘da yayınlanan bir makaleye göre, 11 sağlıklı gönüllü üzerinde yapılan bir deneyde, katılımcıların bir hafta arayla yabancı bir yerde uyutulması sağlandı.

Brown University araştırmacılarından, Masako Tamaki ve meslektaşları deneklerin beyin dalgaları ilk hafta incelendiğinde, sol beyin lobunun sağ lobdan daha uyanık olduğu tespit etti. Buna göre, düşük frekanslı dalga deseni sol beyinde daha düşük çıktı. Bu da yanıklık durumuna işaret ediyor.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir