WHO: Dünyada her yıl 200.000 lepralı hasta tedavi ediliyor

-
WHO: Dünyada her yıl 200.000 lepralı hasta tedavi ediliyor


Dünya Cüzzam Günü, dünya üzerinde cüzzam farkındalığını artırmak amacıyla her yıl Ocak ayının son pazar günü Dünya Cüzzam Günü olarak değerlendirilir. Ocak ayının son haftası boyunca ise Cüzzam haftası etkinlikleri yapılır. Cüzzam haftası, bu alanda kapsamlı çalışmalar yapmış olan Gandi’ye atfedilmiştir. Dünya üzerindeki en köklü hastalıklardan biri olan cüzzam, bedenin görece soğuk bölgelerini (eller, ayaklar, yüz) hedef alarak, sinir sistemini zayıflatıyor.

cuzzam-gidahattiLepra Çin, Mısır ve Hindistan’da çok eski çağlardan beri görülüyor. Tarihte Lepra ile ilgili M.Ö. 600 yılına ait kayıtlara rastlamak mümkün. Aksaray İl Sağlık Müdürlüğü’nün verilerine göre, cüzzam tanısı kolay, tedavisi kesin, erken tanı konduğunda önlenebilir bir hastalık. Dünyanın geri kalmış ülkelerinde, açlık, yoksulluk, yaşam ve temizlik koşullarının kötülüğü, sağlık hizmetlerinden yararlanamama, iyi beslenememe, aşırı üreme, iç savaşlar, sürekli göçler gibi nedenlerle kökü bir türlü kazınamamaktadır. Bu haftanın amacı, toplumun cüzam ve cüzamlıya karşı oluşan yanlış inançlardan, bilgisizlikten kaynaklanan korkularını önleyerek cüzam hastalığının erken teşhisini sağlamak.
Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre, dünyada her yıl yaklaşık 200.000 yeni Lepra vakası tedavi altına alınıyor. Lepraya bağlı olarak çeşitli sekel ve sakatlıklar bırakabilen komplikasyonlar gelişmekle beraber, etkin tanı ve tedavi yöntemleri sayesinde, günümüzde Lepraya bağlı ağır sekeller önlenebiliyor. Ülkemizde kayıtlı Lepralı hasta sayısı kümülatif olarak yaklaşık 2000 civarındadır. Son yıllarda yapılan taramalarda yeni tespit edilen hasta sayısında azalma görülüyor. Lepralı hastaların ilk tedavileri İstanbul, Ankara ve Elazığ’da bulunan Lepra Hastanelerinde yapılıyor. Hastaların takiplerini ise yaşadıkları bölgelerdeki sağlık kuruluşlarınca yürütülüyor.

İlk belirtiler 2-7 yıl sonra ortaya çıkıyor

Ayrıca Lepralı hastaların tedavi giderleri Sağlık Bakanlığı tarafından ücretsiz olarak karşılanıyor.Cüzzamın etkeni “verem” yani “tüberküloz” hastalığını yapan basile hemen hemen aynı türde mikrop olan Mycobacterium leprae basilinin yol açtığı kronik bir hastalık. M.Lepra çok yavaş çoğalır ve hastalığın inkübasyon periyodu beş yıl civarında sürer. Lepra yüksek oranda infeksiyoz (bulaşıcı) olmamakla birlikte tedavi edilmemiş, enfekte hasta ile çok yakın ve sık temas edenlerle ağız ve burun yolu ile damlacık enfeksiyonu şeklinde bulaşabiliyor. Birçok hastalıkta olduğu gibi bu hastalığında bir kuluçka süresi bulunuyor. Belirtiler mikrop vücuda girdikten 2-7 yıl sonra ilk klinik belirtiler ortaya çıkıyor. Kuluçka süresinin değişken ve uzun olması tanı koymayı güçleştiriyor.

Lepra’nın belirtileri nelerdir?

Mikrop kollarımız ve bacaklarımızda bulunan ve duyuları beyne ileten duyu sinirlerinin ya da beyinden iletilen emirleri kaslara götüren motor sinirlerin çevresinde bulunan kılıfı oluşturan hücrelerin içine yerleşiyor. Bu hücrelerde yıkıma yol açarak, sinir yoluyla deriye kadar ulaşıyor ve deride bazı belirtilere yol açıyor. Bu belirtilerin görünüşleri değişik biçimlerde olabilir. Deri yüzeyinden kabarık ya da biraz daha büyük çok kabarık olmayan kırmızı – mor renkli kabarıklıklar (PAPÜL), değişik büyüklükte, keskin sınırlı, yine pembe-kırmızı-mor parlak renkli deriden hafifçe kabarık kızartılar (PLAK), özellikle yüz, göz çevresi, yanaklar, dirsek ve dizlerin dış-ön yüzlerinde daha sık görülen nohut-ceviz büyüklüğünde topak ve kabartılar (NODÜL), bu lezyonların bazılarının açılmasından oluşan yaraların izleri (SKATRİS- SAKAR), kol ve bacaklarda his kaybı veya azalması, bazı hareketleri yapmada zorlanma ve güç kaybı, burunda tıkanıklık ve zaman zaman görülen hafif kanamalar, kol ve bacak sinirlerinin bulunduğu yerlerde duyarlık ve ağrı genel ve sık görülen belirtiler arasında.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir