Vücut şekli, kalp krizi riski için kilodan daha önemli

-
Vücut şekli, kalp krizi riski için kilodan daha önemli

Norveçte yapılan bir çalışmaya göre, kalp krizi riski konusunda vücut şekli kilodan daha önemli. Özellikle kadınlarda, karın bölgesindeki aşırı yağlanma kilodan daha büyük bir kalp krizi riski etmeni.

Bulgular, vücut kütle endeksi ve bel çevresinin fazla kilolu bireyleri tanımlamak için güvenilir ölçümler olup olmadığını sorguluyor.

Önceki çalışmalarla birlikte mevcut çalışma da, bel kalça oranını daha değerli bir ölçü olarak gösterdi.

Vücut ağırlığının ve vücut ağırlığı ile kalp krizi riski arasındaki ilişkinin doğru bir şekilde belirlenmesi, ağırlık durumunun artış eğilimini ve bu durumun kronik hastalık yükünü nasıl etkilediğini değerlendirirken oldukça önemli.

Norveç grubu çalışması

Araştırmacılar Norveç Halk Sağlığı Enstitüsü ve Bergen Üniversitesi arasındaki işbirliği çerçevesinde, Norveç Grubu’ndaki 140.790 katılımcıyı inceledi.

18 yaşından büyük katılımcılar, 1994 ile 2003 yılları arasında değerlendirildi ve sağlık taramasına girdi.

Şeker hastası kadınlar için o risk daha fazla!

Vücut ağırlığı, boy, bel ve kalça çevreleri ölçüldü, bu sayede vücut kütle endeksi (kg/m2 olarak) ve WHR (cm olarak bel/cm olarak kalça) oranları hesaplandı.

kalp-kapakcigi-2-gidahatti

Kaç kişinin akut kalp krizi geçirdiğini belirlemeye yönelik takip bilgisi 2009 yılında incelendi.

Araştırmacılar; sigara kullanımı, diyabet, kan basıncı, kolesterol ve vücut kütle endeksi gibi risk faktörleri hesaba katıldıktan sonra, yüksek bel kalça oranına sahip bireylerin gelecekte kalp krizi geçirme riskinin olduğunu belirledi.

60 yaşın altındaki genç ve orta yaşlı kadınlarda ve genç ve orta yaşlı erkeklerde görülen kalp vakalarının sırasıyla %26’sı ve %9’u, yüksek bel kalça oranı ile ilişkilendirildi.

Bu hesaplama da vücut kütle endeksi ve normal kalp damar risk etmenleri hesaba katıldıktan sonra yapıldı.

Koç Holding’in acı kaybı: Mustafa Koç yaşamını yitirdi

Bel kalça oranının 60 yaşından büyük katılımcılarda kalp krizi riskiyle önemli bir ilişkisi olmadığı görüldü.

ergen-genc-obez-kilo-gidahatti

Araştırmacılar, ince bir bele sahip kadın ve erkeklerde (erkekler için 102 cm’den, kadınlar için 88 cm’den az) dahi, yüksek bir bel kalça oranının fazla kalp krizi riskiyle ilişkili olduğunu belirledi.

Vücut şekli ve bel kalça oranı önemli

Çalışmanın baş yazarı, Norveç Halk Sağlığı Enstitüsü ve Bergen Üniversitesi’nden Profesör Grace Egeland, “bu bulgular, bel kalça oranının risk altındaki bireyleri tanımlamak için kullanılabileceğini göstermesi itibariyle önemli. Vücut kütle endeksi kullanışlı olsa da, kas kütlesi ve bacak uzunluğundan etkilenmesi ve ağırlığın dağılımını göstermemesi nedeniyle mükemmel bir obezite göstergesi değil,” ifadesini kullandı.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir