Vücudunuzda geçmeyen ağrılar mı var? Kendinizi sürekli yorgun mu hissediyorsunuz?

-
Vücudunuzda geçmeyen ağrılar mı var? Kendinizi sürekli yorgun mu hissediyorsunuz?

Konsantrasyon güçlüğü, gerilim tipi baş ağrısı, kol ve bacaklarda karıncalanma, uzun süren yorgunluk ve vücutta geçmeyen ağrılar… Fibromiyalji sendromu (FMS), yani yaygın kas ağrıları ve vücudun birçok bölgesinde aşırı hassasiyetle seyreden kronik bir ağrı sendromu yaşıyor olabilirsiniz. Gerçek bir hastalık olarak belirtilen bu sendrom, kişinin günlük yaşamını olumsuz etkileyerek, uyku bozukluğu, baş ağrısı, anksiyete ve depresyon gibi ruhsal bozuklukları da beraberinde getiriyor.

Türkiye Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Derneği (FTR) Başkanı Prof. Dr. Ayşegül Ketenci ve Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Deniz Evcik 12 Mayıs Fibromiyalji Günü nedeniyle FTR Derneğinin düzenlediği basın toplantısında dünyada yaygın görülen ve yaşam kalitesini oldukça olumsuz etkileyen, çoğu zaman başka hastalıklarla karıştırılan Fibromiyalji hastalığı hakkında toplumda farkındalık oluşturmak adına, bu hastaların çaresiz olmadığını, devamlı ağrı ile yaşamak zorunda olmadıklarını, aktif bir hayat sürdürebileceklerini bildirdiler.

omuz-agrilari-2-gidahatti

Prof. Dr. Evcik: Risk gurubunda, çocukluk çağında travmaya maruz kalanlar var

Prof. Dr. Deniz Evcik, fibromiyalji hakkında şu bilgileri verdi:  ’’Kronik ağrı sendromudur. Kas iskelet sisteminin yayılan ağrı ile giden, geceleri uykusuzluk, dinlenmemek, anksiyete, depresyon gibi psikolojik bulguların eklendiği, ayrıca uyuşma, karıncalanma, bağırsak düzeyinde değişiklik gibi semptomlarının eklendiği kronik bir rahatsızlıktır. Risk grupları daha çok kadın hastalar, çocukluk çağında travmaya maruz kalanlar, genetik faktörlerdir. Bunların yanı sıra stres, mükemmeliyetçi kişiliğin olması, aşırı aktif olma, bir takım enfeksiyonların olması tüm bunlar risk faktörlerini oluşturuyor.’’

stress

“Tedavide dünyanın gerisinde değiliz”

Fibromiyaljinin tanısının nasıl yapıldığını anlatan Prof.Dr. Evcik, “Çok farklı semptomlar bir araya geldiği için kliniklerde doğru hekimler tarafından hastanın yakınmaları ile koyuluyor. Çok farklı bulguları içeriyor. Bu farklı bulgular için hasta genel olarak farklı doktorlara gidiyor. Fizik tedavi hekimleri buna bütüncül bakarak hem tanıda hem de tedavide yardımcı oluyor’’ dedi.

Sağlıklı beslenme ve egzersiz, Jet Lag’dan koruyor!

Tedavide Türkiye’yi değerlendiren Evcik, “Ülkemiz tedavide Dünyaya göre iyi durumda. Bu hastalığın tedavisinde geride değiliz. Gayet güzel takip ediyoruz. Olayları biliyoruz. Eğitimimiz bu alanda yeterli ancak farkındalığımız yetersiz. Bu farkındalığı derneğimiz adına yerleştirmek istiyoruz. Hastalar çok ciddi ağrılar yaşıyor. Psikiyatriye ve değişik birimlere gidiyorlar. Hep bir takım tedaviler alıyorlar ancak tedavileri uygulamıyorlar. Bu kadar yoğun ağrı yaşayan, yaşam kalitesi düşen bu hastalara destek olunması gerektiğini ve bu hastalığın tanısıyla tedavisi olduğunun bilinmesini istiyoruz. Bunun çaresiz bir hastalık olmadığını onlara anlatılmasını uygun görüyoruz ’’diye konuştu.

stres-gidahatti

Prof. Dr. Ketenci: Hastalar kas gevşetici, ağrı kesici gibi ilaçlarla oyalanmamalı

Hastalığın tedavisi konusunda bilgi veren Prof. Dr. Ayşegül Ketenci , ’’Fibromiyalji hastalığı yaygın olarak görülen ve genelde depresyon, sinirsel gibi çok tedavi edilmeyen hastalıktır. Hastaların tedavisinde en önemli nokta hastanın fiziksel bir sorunu olduğuna dair eğitim, hasta ve hasta yakınlarının eğitimidir. İkinci olarak düzenli egzersiz yapmak. Bu egzersizi abartmadan haftada 3 gün ile sınırlanmak gerekir ve aynı zamanda bir takım ilaçlar kullanmak. En büyük sorun bu hastaların genelde kas gevşetici, ağrı kesici gibi ilaçlarla oyalanmasıdır. Bu hastalığın tedavisinde bu grup ilaçların yeri yok. Onun yerine onaylanmış olan etkinliğini bildiğimiz epilepsi ilacı dediğimiz nöbet önleyici ilaçlar ve bir grup antidepresan ilaç bu hastalığın tedavisinde başarılıyla kullanılıyor’’ ifadelerini kullandı.

Sağlıklı beslenme ve egzersiz, Jet Lag’dan koruyor!

omuz-agrilari-gidahatti

Fibromiyalji hastalığıyla baş etmede beslenmenin önemi

Bu hastalıkta beslenme şekli son derece önemli olduğuna vurgu yapan Ketenci, ’’ Bu hastalığa özel bu besinleri kullanılmasın demek uygun değil. Bazı hastaya bazı besinler ağırı arttırıcı, bazıları azaltıcı olabiliyor. Kahve bazı hastaların ağrısını arttırırken bazılarını azaltıyor. Bu nedenle hastalarımıza önerilerimiz, bir hafta içinde yediklerini içtikleri yazmalarını aynı zamanda ağrı düzeylerini yazmalarıdır. Belirli besinlerle ağrılarını arttığını kendileri öğrendikleri zaman o besinleri tedavileri için diyetlerinden çıkartmalıdır.’’ dedi.

kaplica-tedavisi-gidahatti

Kaplıca tedavisi

Fibromiyalji tedavisinde kaplıcaların rolüne değinen Ketenci, ’’Kaplıca tedavisi son derece etkili olduğu görülmüştür. En önemli özelliği doktor kontrolünde gitmek. Bu hastanın beraberinde şeker, tansiyon gibi başka hastalıkları olabilir. Kaplıca tedavisi bunlara zarar verebilir. Doktor kontrolünden sonra bir program ile kaplıcaya gidilmesi ve su içinde egzersizlerin yapılması tedavide önemli basamaktır’’ şeklinde konuştu.

Hastaların tedavide gidecekleri merkezlerin neresi olması gerektiğini hakkında bilgi veren Prof. Dr. Ketenci, “Tedavide seçilen merkezlerin fizik tedavi uzmanlarıdır. Bu konuda son derece deneyimliler. Fizik tedavi uzmanına başvurduklarında Fibromiyalji tanısı koyulma ihtimali daha yüksek oluyor. Fibromiyalji olan 100 hastanın 2 tanesine tanı koyulabiliyor. Özellikle kitapçıkların hazırlanması, sosyal medyaya yükleyeceğimiz küçük videoların olması, hastalarımızın tedavi ile ilgili değerlendirmesi, web sitemize koyacağımız küçük bilgilendirme videoları farkındalık için yardımcı olacaktır” şeklinde konuştu.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir