Veteriner Hekimler haklarını istiyor

-
Veteriner Hekimler haklarını istiyor

Dünya Veteriner Hekimler Günü, 30 Nisan’da bu yıl için belirlenen “Tek Sağlık Yaklaşımı ve Sürekli Eğitim” temasıyla kutlanacak. Türk Veteriner Hekimler Birliği (TVHB), veteriner hekimlerin çalışma koşullarının iyileştirilmesini istiyor.

Dünya Veteriner Hekimler Birliği, her yıl Nisan ayının son cumartesi gününün “Dünya Veteriner Hekimler Günü” olarak kutlanmasını kararlaştırdı. Kararla birlikte 2001 yılından itibaren her yıl farklı bir tema ile kutlanmaya başlanan Dünya Veteriner Hekimler Günü’nde veteriner hekimlikteki gelişmeler ve veteriner hekimlerin sorunları gündeme taşınıyor.

turk-veteriner-hekimleri-birligi-logo-gidahatti

Türk Veteriner Hekimleri Birliği (TVHB), Dünya Veteriner Hekimler Günü’nü, Anıtkabir ziyareti ile başlayan ve bu yılın teması olarak belirlenen “Tek Sağlık Yaklaşımı ve Sürekli Eğitim” başlıklı panelin de yer aldığı bir programla kutlayacak. TVHB 2016 Yılı Onur, Hizmet ve Basın Ödülleri Töreni’ni de kapsayan program, Ankara Hipodromunda yapılacak Dünya Veteriner Hekimler Günü Koşusu ve Kupa Töreni ile son bulacak.

at-yarisi-gidahatti

Dünya Veteriner Hekimler Günü dolayısıyla bir mesaj yayınlayan Türk Veteriner Hekimleri Birliği Merkez Konseyi Başkanı Talat Gözet, 2016 yılı temasının “Tek sağlık yaklaşımı ve sürekli eğitim” olarak belirlendiğine dikkat çekerek, Tek Sağlık konseptinin özellikle son yıllarda ortaya çıkan yeni zoonotik hastalıkların insan, hayvan ve çevre sağlığı ile uluslararası ticaret ve ekonomi üzerine oluşturduğu küresel etkilere bağlı olarak ABD ve AB’deki girişimler sonucu gündeme geldiğini bildirdi. Gözet, şunları söyledi:

TVHB: “Meralar kentsel dönüşüme feda ediliyor”

tvhb-talat-gozet-gidahatti

“Tek dünya tek sağlık yaklaşımı; insan, hayvan ve çevrenin optimal sağlığı ile yerel, ülkesel ve küresel olarak çalışan değişik disiplinlerin işbirliği faaliyetleri olarak önem kazanmıştır.

Gelişmiş ülkelerin eğitim politikası ve planlamalarında; kalite, verimlilik ve fayda-zarar analizleri temel alınmaktadır. Aynı zamanda; ülke öncelikleri doğrultusunda hayat boyu eğitim felsefesini kabul eden bir eğitim sistemi oluşturulmaktadır.

Veteriner hekim eğitimleri

Ne yazık ki eğitim sistemimizde bu kriterlerin dikkate alındığını söylemek pek mümkün değildir. Gerekli araştırma ve altyapı çalışmaları yapılmadan kurulan fakülteler, hesaplanmadan arttırılan öğrenci kontenjanları, Veteriner hekimlik mesleği görev alanlarına müdahale eden meslek gruplarının karmaşası gibi sorunlar artarak devam etmektedir. Veteriner Hekimlik saygın ve stratejik bir meslektir. Her geçen gün sorumluluklarımız artmakta ve değişmektedir. Bu nedenle Veteriner Hekimliği mesleğine hizmet eden başta üniversitelerimiz olmak üzere tüm kurumların dünyadaki değişen şartlara ve yeniliklere uyum sağlamaları, biz veteriner hekimlerin de birey olarak yaşam boyu eğitim kuralını kabullenmemiz de kaçınılmaz bir ihtiyaçtır.

Gelişmiş dünyada, insan ve hayvan sağlığı alanında ortak çalışmalar artarak devam ederken,  ülkemizde, ayrıştırma çabaları sergilenmektedir. Sağlıkla ilgili yapılan çalışmalarda, sağlık çalışanlarının özlük hakları ile ilgili iyileştirmelerde, hayvan sağlığı alanı ve veteriner hekimler hariç tutulmaktadır. Oysa insanlarda görülen hastalıkların %61 hayvan kökenlidir. Yeni ortaya çıkan hastalıklarda bu oran %75’dir. Bu nedenle, insan sağlığı ve hayvan sağlığı alanlarındaki çalışmaların ayrı ele alınması mümkün değildir. Gelişmiş dünya bunun farkındadır. Ve bizlerde bunun farkına varmalıyız.”

Türk Veteriner Hekimleri Birliği Yönetmeliği değişti

veteriner-gidahatti

Tıp, diş hekimliği ve eczacılıkta uzmanlık eğitimi yapılırken sağlık sınıfı içerisinde yer alan Veteriner hekimlikte uzmanlık eğitiminin başlatılamadığını vurgulayan TVHB Merkez Konseyi Başkanı Talat Gözet, YÖK yasasında yapılan değişikliğe rağmen Veteriner Hekimlikte Uzmanlık Yönetmeliğinin 2 yıldır hala yayımlanamadığına işaret etti. Gözet, “30 yıldır yapılamayan Veteriner Hekimlikte Uzmanlık Eğitimi ile ilgili hazırlanmış olan Yönetmeliğin vakit geçirmeden yayınlanması gerekmektedir. AB uyum çerçevesi kapsamında yürütülen ‘Mesleklerin Tanınması’ ve ‘Mesleklerin Serbest Dolaşımı’ konulu çalışmalar yürütülmektedir. Bu çalışmalar, AB’ye katılım öncesinde, sürekli eğitimi ve bu konudaki yasal düzenlemelerin yapılmasını daha da önemli hale getirmektedir.” dedi.

Veteriner hekimlerin özlük hakları

Diğer taraftan Sağlık Bakanlığı bünyesinde veteriner hekim sayısının her geçen gün azaldığını, var olan veteriner halk sağlığı ile ilgili birimlerin de kapatıldığını ifade eden Gözet, “Bunların yanında sağlık çalışanlarının özlük hakları ile ilgili düzenlemelerde, her nedense anlaşılmaz bir tavırla veteriner hekimler hep mağdur edilmiştir” ifadelerini kullandı.

TVHB Merkez Konseyi Başkanı Talat Gözet, mesajını, gelişmiş ülkelerde veteriner hekimlere verilen değerin, ülkemizde de verileceği günlerin gelmesi umudunu dile getirerek sonlandırdı.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir