Vazgeçmedi, ısrar etti, satın aldı

-
Vazgeçmedi, ısrar etti, satın aldı

Dünyanın en büyük bira üreticisi Belçika merkezli Anheuser-Busch InBev SA, piyasadaki en büyük rakibi İngiliz şirket SABMiller’i satın aldı. Dünya bira pazarının en büyük iki oyuncusunun 106 milyar dolarlık birleşmesiyle ortaya çıkan şirket, yılda 65 milyar litre ile dünya bira üretiminin 3’te 1’ini tek başına gerçekleştirecek.

Anadolu Efes’te de hisse sahibi olan SABMiller’e hisse başına sırasıyla 38, 40, 42,15 poundluk teklifleri reddedilen AB InBev, 43,50’lik dördüncü teklifinin ardından, hisse başına 44 pound (66.9 dolar) nakit ödemeyi ve satın alma bedelinin bir kısmını hisse yapmayı teklif ederek ‘Evet’ dedirtti. SABMiller Yönetim Kurulu, toplam 106 milyar dolarlık satın alma teklifini kabul etmeye hazır olduğunu açıkladı.

Borçlarıyla birlikte, SABMiller’ı satın almanın maliyetinin Belçikalı şirket için 117 milyar dolara çıkacağı ifade edilirken, bu satın alma telekomünikasyon sektöründeki iki dev anlaşmanın ardından dünyanın en büyük üçüncü satın alması olarak tarihe geçti.
Dünya bira pazarının en büyük iki oyuncusu bu anlaşma ile güçlerini birleştirmiş oldu. Dünya bira pazarının %20,8’ini elinde bulunduran Belçikalı Anheuser-Busch InBev ve %9,7 paya sahip olan SABMiller satın alma işleminin tamamlanmasıyla dünya bira üretiminin %30’una hakim olacak. Bu anlaşmadan sonra pazarın en büyük ikinci oyuncusu ise %9,1 pazar payıyla Heineken olacak. Dünya pazarının 3’üncü sırasındaki Carlsberg %6,1, China Resources Enterprise ise %6’lık pazar payına sahip.

106 milyar dolara AB InBev’e satılan İngiliz SABMiller, dünyada 80 ülkede faaliyet gösteriyor. Yıllık 26 milyar dolarlık ciroya ulaşan şirket  70 bin kişiyi istihdam ediyor. SABMiller, Peroni, Grolsch ve Pilsner Urquell gibi bilinen markaları bünyesinde barındırıyor.

Anadolu Efes, Rusya’daki rekabet gücünü arttırmak için 2012 yılında dünyanın ikinci büyük bira üreticisi SABMiller ile stratejik işbirliği yapmış ve bu işbirliği kapsamında SABMiller’ın Rusya bira operasyonlarını devralmıştı. SABMiller ise bunun karşılığında Anadolu Efes’in %24 hissesini almıştı.

200’den fazla markaya sahip Belçikalı AB InBev’in cirosu ise 50 milyar dolara yaklaşıyor. Şirket 155 bin kişiyi istihdam ediyor.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir