Vali açıkladı: Gıda zehirlenmesi değil, mide üşütmesi!

-
Vali açıkladı: Gıda zehirlenmesi değil, mide üşütmesi!

Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Kırkağaç’taki Komando Alayı’nda rahatsızlanan 64 askerin tamamının taburcu edildiğini belirterek, “Rahatsızlık herhangi bir enfeksiyon veya gıda zehirlenmesiyle ilgili olarak ilişkilendirilmedi. Mevsimsel bir mide üşütmesi ve çocuklarımızın birbirinden psikolojik olarak etkilenmesidir” açıklaması yaptı.

Manisa 1’inci Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı Albay Arif Seyhun Kışlası’nda (Batı Kışla) Salı günü, gıda zehirlenmesi şüphesiyle bin 46 asker hastanelik olmuş, Er Hüsnü Özel de yaşamını yitirmişti. Askerlerin birçoğu ilk müdahalenin ardından taburcu edilirken, olayla ilgili adli ve idari soruşturma sürüyor.

manisa-askeri-kisla-gidahattiBu olayın üzerinden çok geçmeden bu kez Manisa Kırkağaç’taki 6’ncı Jandarma Komando Eğitim Alayı’nda 64 asker rahatsızlandı. Akşam yemeğinde et kavurma, pilav, çorba ve salata yiyen askerlerde, karın ağrısı şikâyeti başladı. İhbar üzerine Komando Alayı’na çok sayıda ambulans sevk edildi. Rahatsızlanan askerlerden 51 ‘i Kırkağaç Devlet Hastanesi’ne, 13’ü ise Soma Devlet Hastanesi’ne kaldırılarak müşahade altına alındı.

manisa-asker-zehirlenme-gidahatti“Mevsimsel mide üşütmesi”

Son olaya ilişkin bir açıklama yapan Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, şu bilgileri verdi:

“Kırkağaç Jandarma Komando Alay Komutanlığı’ndaki rahatsızlık herhangi bir enfeksiyon veya gıda zehirlenmesiyle ilgili olarak ilişkilendirilmedi. Mevsimsel bir mide üşütmesi ve çocuklarımızın birbirinden psikolojik olarak etkilenerek sağlık kuruluşlarına müracaat etmesi vardır.

manisa-valisi-mustafa-hakan-guvencer-gidahattiÖnceki gece saat 03.00 itibarıyla çocuklarımızdan sadece 12’sini sabaha kadar müşahade altında tutmaya karar vermiştik. Sabah saatlerinde 08.00 ile 09.00 arasında bütün çocuklarımız taburcu edildiler. Birliklerine döndüler. Alay komutanlığı bünyesindeki tabipliğe de müracaat artık yok. Dolayısıyla Kırkağaç’ta vakanın önü tamamen alınmış durumda. Bir sorun kalmadı.”

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir