Üreticiler fıstık tarlalarını neden satıyor?

-

Başta baklava olmak üzere tatlılarda ve çeşitli alanlarda kullanılan Antep fıstığı üreticileri, artan girdi fiyatları ve olumsuz hava koşulları nedeni ile zor günler geçiriyor. Yaşadıkları sıkıntıları aşamayan birçok üretici, fıstık tarlaları için müşteri arıyor.

Özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesinde önemli geçim kaynaklarından biri olan Antep fıstığı yetiştiriciliği zor günler yaşıyor. Üreticiler yaşanan kuraklık ve bankaya olan borçları dolayısıyla fıstık tarlalarını satışa çıkarıyor. Son 4-5 yıldır yaşanan şiddetli kuraklık ve geçtiğimiz yıl meydana gelen dolu, fıstık yetiştiricilerini zor duruma sokarken bu durum üreticileri zarara uğratıyor.

5 MİLYONA KADAR ÇIKIYOR

Satılığa çıkarılan tarlalar için biçilen değerde, en belirleyici unsur bulunduğu yer… Satışa konu olan tarlaların fiyatı 700 bin liradan 5 milyon liraya kadar çıkabiliyor.

ZARAR GETİRİYOR

Konu ile ilgili görüşlerini aldığımız fıstık üreticisi Cihad Alagöz, fıstığı 10 TL’den sattıklarını belirtirken bunun tezgahta 60-70 TL’den alıcı bulduğunu ifade etti. Baklava için kullanılan boz iç fıstık satışının kolay olduğunu belirten Alagöz, diğer üreticiler gibi kendisinin de bu şekilde satış yaptığını söyledi. Çerez için kullanılan fıstığın, boz fıstığa göre daha zorlu olması nedeniyle pek tercih edilen bir yöntem değil…

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın